آخرین بروزرسانی پرتال: 21 اردیبهشت ماه 1398

عنوان ها

پیوندها

 

سامانه های پاسخگویی به شکایات

کمیته های اجرایی

||

تقویم

طراحی سایت
دوشنبه 22 مهر 1398.
تاریخ شمسی :
الإثنين 15 صفر 1441.
تاریخ قمری :
Oct 14 2019.
تاریخ میلادی :
 • سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اعلام کرد؛ دومین دوره م
 • در دیدار علی اوسط هاشمی با اسحاق جهانگیری تأکید شد: ساز
 • علی اوسط هاشمی: تقاضا برای کار دولتی باید در جامعه کاهش
 • معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور: رفتار
 • معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور: مهارت
سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اعلام کرد؛ دومین دوره مسابقات آزاد مهارت اوراسیا آبان ماه برگزار می شود

سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اعلام کرد؛ دومین دوره مسابقات آزاد مهارت اوراسیا آبان ماه برگزار می شود

علاقمندان به شرکت در دومین دوره مسابقات آزاد مهارت اوراسیا که آبان ماه سال جاری در شهر یکاترینبورگ ر...
در دیدار علی اوسط هاشمی با اسحاق جهانگیری تأکید شد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای برنامه 10 ساله ارائه کند

در دیدار علی اوسط هاشمی با اسحاق جهانگیری تأکید شد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای برنامه 10 ساله ارائه کند

علی اوسط هاشمی معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، امروز سیزدهم مهرماه 1398 با ...
علی اوسط هاشمی: تقاضا برای کار دولتی باید در جامعه کاهش یابد

علی اوسط هاشمی: تقاضا برای کار دولتی باید در جامعه کاهش یابد

علی اوسط هاشمی، معاون وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: تقاض...
معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور: رفتار مسئولانه بر رفتار قدرتمندانه مقدم است/توسعه مهارت در گرو هم افزایی و بلوغ فکر محقق می شود

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور: رفتار مسئولانه بر رفتار قدرتمندانه مقدم است/توسعه مهارت در گرو هم افزایی و بلوغ فکر محقق می شود

علی اوسط هاشمی، رئیس سازمان، در مراسم گرامی داشت هفته دفاع مقدس، بر تقدم رفتار مسئولانه بر رفتار قدر...
معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور: مهارت های فنی و حرفه ای اثربخشی زیادی در جامعه دارند

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور: مهارت های فنی و حرفه ای اثربخشی زیادی در جامعه دارند

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در دیدار با استاندار البرز گفت: مهارت های فنی و حر...
Previous
Next
صافی
 • بهبود حکمرانی آموزش های فنی و حرفه ای در دستور کار یک شورای عالی

  سلیمان پاک سرشت

  رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

  هفته قبل اولین جلسه شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی برگزار و این شورا رسماً کار خود را آغاز کرد. شورایی که برای بار سوم در حوزه مدیریت آموزش های فنی و حرفه ای کشور تشکیل می شود. نیاز به وجود سازوکاری برای ایجاد هماهنگی بین ذینفعان حوزه مهارت آموزی کشور در چندین برنامه اخیر توسعه پنج ساله کشور مورد تاکید قرار گرفته و از بین تلاش هایی که در چند سال اخیر در دولت و مجلس برای محقق کردن این تکلیف برجای مانده برنامه های توسعه در جریان بود، دست آخر این طرح پیشنهادی نمایندگان مجلس بود که تحت عنوان قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی، در آبانماه 1396 به تصویب رسید و توسط رئیس جمهور ابلاغ شد که یکی از ارکان کلیدی این قانون شورای عالی است.

  چنین روزی دو بار دیگر در مدیریت آموزش های فنی و حرفه ای کشور تکرار شده است. ده سال بعد از آنکه در قانون کارآموزی مصوب سال 1349 تشکیل چنین شورایی پیش بینی شد، شورای عالی هماهنگی فنی و حرفه ای در سال 1359 و ستاد هماهنگی آموزش فنی و حرفه ای شورای عالی آموزشهای کاربردی در سال 1379 با ماموریت و ساختاری کم و بیش مشابه فعالیت خود را آغاز کردند و هر دو پس از گذشت چند سال فعالیت، رفته رفته رونق و کارکرد خود را از دست دادند و همه فعالیت آنها محدود و منحصر به برگزاری جلساتی شد که در سالهای پایانی از یک جلسه در سال تجاوز نمی کرد. شورایی که فعالیت رسمی آن دیروز آغاز شد، کم و بیش بر مدار و محوریت همان کارکرد و نیازی در نظام مهارت آموزی کشور استوار شده است که دو نهاد بالادستی قبلی بودند؛ یعنی نیاز به یک کنشگر نهادی هماهنگ کننده و سیاستگذار که بتواند نقشها، فعالیتها و برنامه های کنشگران و ذینفعان پرتعداد دولتی و غیردولتی را در مسیری همگرا، هم افزا و دارای خاصیت تکمیل کنندگی قرار دهد. این نیاز در ادبیات تحلیل سیستم ها با مفاهیمی چون حکمرانی یا حکمروایی (Governance)، مورد اشاره قرار می گیرد و شناسایی مدل مطلوب و مقتضی برای پاسخ به آن با توجه به مختصات هر سیستم، یکی از پیچیده ترین سوالات در پژوهش های سیاستگذاری محسوب می شود. به بیان دیگر وقتی از حکمرانی در یک نظام آموزش فنی و حرفه ای صحبت می کنیم به نوع خاصی از معماری روابط بین کنشگران و ذینفعان این نظام اشاره داریم که احتمال تولید نتایج و آثاری فراتر و متفاوت تر از حیث کیفی از آنچه این کنشگران به تنهایی حاصل می کنند را بیشینه می کند. چنین نظامی از روابط یا بازی بین کنشگران حوزه مهارت آموزی باید بر اساس ویژگی های متفاوت هر جامعه ای طراحی و شناسایی گردد. اینکه کنشگران این حوزه یعنی دولت، شهروندان، بخش خصوصی، بنگاههای اقتصادی و نهادهای آموزشی چه نقشی را در ارتباط با یکدیگر و در بستر بازار حرفه آموزی یک کشور بازی کنند تا بین عرضه و تقاضای مهارت انطباق حاصل شود، مهارت آموزی با کیفیت جذابیت و توسعه پیدا کرده و نتایج آن در حوزه های اقتصادی، اجتماعی تبلور پیدا کند، سوال از مدل حکمرانی آموزش های فنی و حرفه ای است.

  حال باید بپرسیم اگر پاسخ به این نیاز واحد و مهم یعنی استقرار مدل مطلوبی از حکمرانی آموزش های فنی و حرفه ای در کشور با راه حل تشکیل نهاد یا شورای بالادستی آنهم در دو نوبت نتیجه ای دربرنداشته است، چه تضمینی وجود دارد، شورای سوم بتواند به این نیاز تکراری و دیرینه پاسخی در خور و موفق بدهد؟ در سال 1394 و در جریان رسیدگی به لایحه سازمان برنامه و بودجه کشور تحت عنوان نهاد سیاستگذار و هماهنگ کننده آموزش های فنی و حرفه ای در کمیسیون اجتماعی دولت این فرصت را پیدا کردم که در قالب یک پژوهش سیاستی به این سوال پرداخته و نتایج آن را در اختیار کمیسیون قرار دهم. نتیجه بررسی چنین بود: مادامی که تفاوت مشهودی بین ساختار و کارکرد نهاد پیشنهادی هماهنگ کننده با دو ساختار شورایی پیشین وجود ندارد، نه تنها تضمینی برای موفقیت ابتکار عمل جدید وجود ندارد، بلکه با توجه به پیچیده تر شدن موضوع حکمرانی این آموزش ها در گذر زمان، ناکامی آن قطعی است. بررسی تجارب تطبیقی نظام های آموزش فنی و حرفه ای در کشورهای موفق حاکی از آن بود که تقریبا در همه آنها ترتیباتی برای تضمین حکمرانی مطلوب نظام وجود دارد. در تعدادی از آنها که این ماموریت با مکانیسم فعالیت شورا، نهاد یا موجودیت سازمانی بالادستی انجام می شود، فرایندی روشمند، مبتنی بر شواهد و رسمی برای بررسی رصد وضعیت، روندها و دورنمای آموزش های فنی و حرفه ای این کشورها و از همه مهمتر تصمیم سازی برای نهاد فرادستی تعریف شده است که توسط موسسه یا نهاد پژوهشی وابسته و ویژه آموزش های فنی و حرفه ای اجرا می شود. تا جایی که به یاد دارم طراحان لایحه در سازمان برنامه و بودجه نیز وجود و فعالیت چنین موسسه ای پیشنهاد کرده بودند اما به دلیل تعارض با سیاست کوچک سازی دولت مورد مخالفت قرار گرفت و در نهایت رسیدگی به این لایحه متوقف شد.

  قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی که مبنای شکل گیری و شروع فعالیت شورای عالی کنونی است، از این حیث که در پی استقرار یک نظام آموزش مهارتی با همه مولفه های ضروری است، دارای مزیت ها و فرصتهای زیادی برای توسعه آموزش های فنی و حرفه ای کشور و سیاستگذاری یکپارچه آن است. در عین حال مواردی مانند عدم برخورداری نمایندگان بخش خصوصی و اتاق ها از حق رای در شورای عالی نشان از ضرورت بهبود و اصلاح این قانون در آینده دارد. اما شاید در این بین کلیدی ترین چالشی که به موجب این قانون در ساختار شورا وارد شده است، همان دشواری سنتی و عامل ناکامی دو نهاد بالادستی قبلی است و آن عبارت است از عدم پیش بینی نهاد یا موسسه ای وابسته به شورای عالی که به صورت دائمی و پیگیر وضعیت نظام آموزش مهارتی را در سطح ملی رصد کرده و تصمیم سازی برای رفع چالش های آن را برعهده بگیرد. بیم آن می رود که فعالیت شورای عالی محدود به برگزاری جلسات چند وقت یکبار در سال شود و موضوع ارتقای حکمرانی نظام آموزش مهارتی به صورت منظم و مستمر در جایی پیگیری نشود. مطالعاتی که در مورد دو شورای قبلی انجام شده است حاکی از آن است که در غیاب چنین تشکیلاتی، بخش اعظم وقت و جلسات شورا صرف خودش می شود- طبق یکی از این بررسیها 42 درصد از مصوبات یکی از این شوراها به امور داخلی و شیوه کار آن مرتبط بود.   

  با توجه به آنچه در مورد چالش ها و ریسک های احتمالی گفته شد دبیرخانه شورای عالی مسئولیت و ماموریت مهمی برعهده دارد. استقرار دبیرخانه در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی این فرصت را فراهم کرده است تا گفتگوی ملی بین ذینفعان در موضوع مهارت آموزی در متن ماموریت ها و اهدافی چون توسعه کسب و کار، اشتغال و کارآفرینی، مدیریت روابط کار در بنگاههای اقتصادی، تثبیت اشتغال و توانمندسازی اجتماعی گروههای آسیب پذیر صورت پذیرد. دبیرخانه این شورا باید با کمک و همکاری بدنه کارشناسی همه دستگاهها و اعضای شورای عالی، ساختاری را برای پشتیبانی و تامین نیازهای شورا برای ایفای نقش و تصمیم گیری موثر و متفاوت از تجارب قبل ایجاد کند. تصمیم گیری موثر شورای عالی در امور حکمرانی آموزش های فنی و حرفه ای نیازمند فعالیتهایی بدین شرح در دبیرخانه آن است: رصد و سنجش وضعیت مهارت آموزی در کشور و تهیه گزارش های سالانه برای استفاده شورا و انتشار عمومی، انجام پژوهش های سیاستی برای رفع چالش های حوزه مهارت آموزی و آگاهی شورا از آثار و نتایج مصوبات پیش از تصمیم گیری، تدارک سازوکاری برای تولید مقررات و اسناد ملی با نگاه فرادستگاهی جهت تصویب شورا. دبیرخانه شورا باید فضایی برای گفتگوی بین دستگاهی در سطح کارشناسی و خبرگی برای غلبه بر یک چالش قدیمی در حوزه این آموزش ها نیز هست و آن رقابت های بی حاصل بین دستگاههای ارائه دهنده آموزش های مهارتی است. دستگاههایی که در مورد فعالیتهای متنوعی که اغلب راساً برای خود تعریف می کنند و هر سه نقش طراح، مجری و ارزیابی این اقدامات را خود یکجا بر عهده می گیرند حاضر نیستند در جمع دستگاهها و شرکای حوزه مهارت آموزی به مذاکره بنشینند و غالبا از بابت از دست دادن اختیاراتشان به واسطه فعالیت شوراها و نهادهای بالادستی حکمرانی نگرانند. با هدف آشنا کردن ذینفعان حوزه مهارت آموزی با اهمیت مقوله حکمرانی مطلوب در این آموزش ها و گفتگو در مورد مدل مناسب حکمرانی آموزش های فنی و حرفه ای در بهمن ماه 1397 کارگاهی تخصصی در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار شد. در این کارگاه که با همکاری و مشارکت هیات آلمانی از وزارت تحقیقات و آموزش و موسسه فدرال آموزش های فنی و حرفه ای آلمان (BIBB) اجرا شد، گامهای خوبی برای آمادگی بدنه کارشناسی و تخصصی این دستگاهها و شرکاء اجتماعی برای تعامل و همکاری برای استقرار مدل مطلوب حکمرانی آموزش های مهارتی برداشته شد و در صورت تداوم می تواند مبنای خوبی برای همکاری دستگاهها در دبیرخانه شورا و تبدیل آن به نهاد پشتیبانی کننده علمی از شورای عالی باشد.

  خوشبختانه در اولین جلسه شورا معاون اول محترم رئیس جمهور به عنوان رئیس شورا نیز به ضرورت وجود سازوکاری برای تولید و پیگیری دستور کار شورا در دبیرخانه متکی بر همکاری و جلب نظر نمایندگان دستگاهها و کارشناسان حوزه آموزش مهارتی کشور اشاره و بر اهمیت وجود چنین تشکیلاتی علاوه بر کارگروههای تخصصی سه گانه شورا (هماهنگی در سیاستگذاری- صلاحیت حرفه ای- نظارت و سنجش) که بناست به صورت تخصصی پیشنهادات مقررات گذارانه وارده را ارزیابی کنند، تاکید کردند. امید آنکه قدر این وجه ممیزه مهم شورای سوم از شوراهای پیشین دانسته شود و فرصت از دست نرود.   

   

 • سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، بنا بر اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران در خرداد ماه سال جاری، با رشد 32درصدی،  بالاترین درصد رشد را در حوزه خدمات الکترونیک به خود اختصاص داد.

 • نشست مسئولان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با هیأت وزارت کار و امور اجتماعی شهدا و معلولین کشور افغانستان با موضوع بررسی راهکارهای توسعه آموزش های مهارتی در کشور افغانستان امروز یک شنبه، 2 تیر برگزار شد.

 • وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : کلید اصلی توفیق و اثربخشی آموزش های مهارتی شکل گیری زمینه گفتگو بین ذینفعان حوزه مهارت آموزی است.

 •  

  اولین جلسه شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

 • محمد امین سازگارنژاد، معاون وزیر و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور طی پیامی حادثه تروريستي تهران را حضور رهبر عزیز و فرزانه ، بازماندگان این شهدای معزز و ملت شریف ايران تسلیت گفت.

  به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، مراسم بزرگداشت شهداي حادثه تروريستي تهران روز شنبه مورخ 20/3/96 با حضور حجت الاسلام احمد مازني  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، مسوولان و کارکنان این سازمان برگزار شد.

  متن پیام تسلیت معاون وزیر و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به شرح ذیل می باشد.

   

  "بسم الله الرحمن الرحیم"

  پر واضح است که حادثه اخیر در مرقد مطهر حضرت امام خمینی (ره) و اقدام تروریستی حمله به ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی، نشأت از خشم و رذالت همیشگی استکبار جهانی نسبت به عشق و ارادت ملت عزیزمان به آرمان های راستین معمار بزرگ انقلاب اسلامی و همچنین نشان از کینه و حسادت همیشگیشان نسبت غیرت و وحدت هم وطنان در راستای تحقق اهداف عالیه  نظام جمهوری اسلامی ایران دارد.

  در این بین تعدادی از هم وطنان عزیز و بی گناه و همچنین بزرگ مردان بی ادعایی، در راه دفاع از مردم و کشورمان به مقام والای شهادت نائل شدند که مایه اندوه و تأثر بسیار همه مردم و مسوولان نظام را فراهم ساخت .

  ضمن عرض تسلیت حضور رهبر عزیز و فرزانه ، بازماندگان این شهدای معزز و ملت شریف ايران ، امید آن است که دیگر بار شاهد این چنین فجایع غیر انسانی و ددمنشانه در هیچ کجای جهان و همچنین ایران اسلامي عزیزمان نباشیم.

  محمد امین سازگارنژاد

  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

  و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

   

   

   

 • لاریجانی در مراسم افطار با ایتام؛تاکید بر ضرورت توجه به رشته‌های فنی و حرفه‌ای/ بازار نیازمند افراد صاحب فن است

 • سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور اعلام كرد:آغاز ثبت نام اينترنتي دومين مرحله آزمون های متقاضیان صنعت ساختمان، بخش های صنایع دستي، فرش ، و... در سال 1396

 • به گزارش پیک روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان ، دومين آزمون سنجش مهارت در حوزه هاي صنعت ساختمان، تفاهم نامه ها ( صنايع دستي، فرش و نان و غله و... ) سال 1395 در تاریخ 24تير ماه سال جاری همزمان با سراسرکشور در استان کردستان برگزار مي شود.

 • حضور محترم مدیران کل محترم استان ها

  با سلام

  اخبار واصله ای از پاره ای استان ها و مراکز و کارگاه ها حکایت از فقدان کارآموز یا کمبود کارآموز و یا تعطیلی بعضی از کارگاه ها دارد. این زیبنده سازمان آموزشی ما نبوده و نیست و در شرایطی که مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری دغدغه ایشان بیکاری است و مردم عزیز هم از این ناحیه به شدت رنج می برند و جوانان جویای کار هم با سختی معیشت و شغل و درآمد مواجه هستند انتظار دارم که تلاش بایسته ای را مبذول دارید تا ما بتوانیم اعتبارات لازم را از دستگاه های ذیربط دریافت نماییم که اگر دستآورد ما قابل قبول نباشد امکان دریافت وجوه مورد نیاز به سادگی میسر نخواهد بود. در ارتباط با موضوع مربیان رسمی و پیمانی اخبار خوبی دارم که به موقع اعلان و اعلام خواهم کرد.همچنین وضعیت تبدیل وضعیت مربیان حق التدریس هم با لطف خدا خوب به پیش می رود.در اوقات شریف ماه مبارک از همه عزیزان و همکاران التماس دعای عاجل دارم.

  با تشکر- برادر شما – محمد امین سازگارنژاد

  خرداد 95 تهران

 • رهام كيائي، معاون توسعه مديريت و منابع سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور ، طي گزارشي به تشريح آخرين وضعيت تبديل وضع مربيان حق التدريس وفوق العاده ويژه بند 10 ماده 68 قانون خدمات كشوري براي كاركنان اين سازمان پرداخت.

  براي مشاهده متن كامل گزارش ياد شده به پايگاه اينترنتي خبري تحليلي پيك مهارت آنلاين به آدرس http://peykemaharat.ir مراجعه نماييد.

   

 • به گزارش روابط عمومي سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، طی حکمی از سوی دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  محمدامین سازگارنژاد رییس سازمان آموزش فنی - حرفه ای کشور » را به عنوان  مجری پروژه « ارتقای مهارت های فنی - حرفه ای و کسب و کار بازار محور » منصوب شد.

  در این حکم آمده است : در اجرای بند (2) تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و به منظور عملیاتی کردن برنامه ملی «عدالت بنیان کردن اقتصاد و توسعه اجتماعی » به  عنوان مجری پروژه « ارتقای مهارت های فنی - حرفه ای و کسب و کار بازار محور »منصوب می شوید .

  در پایان آمده است : امید است با همکاری حوزه های مختلف وزارتخانه و سایر دستگاههای اجرایی در اجرای دقیق مفاد تصویب نامه مذکور موفق باشيد .

 • به گزارش پیک مهارت آنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، امید کریمیان در حاشیه  برگزاری چهارمین همایش ملی و سومین همایش بین المللی مهارت آموزی و اشتغال با بیان اینکه توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای  باید مورد توجه قرار گیرد اظهار کرد: ارائه آموزش های مهارتی و تکنولوژی های نوین، لازمه کارآفرینی و اشتغال پایدار است.

  نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: گسترش آموزش های مهارتی با توجه به  نقش این آموزش ها در توانمند سازی افراد با ارائه آموزش های عملی و کار محیطی  و تاثیرات آن بر کاهش نرخ بیکاری ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

  کریمیان با اشاره به اینکه یکی از رموز موفقیت کشور ها، وجود افراد متخصص و مدیریت عالمانه است افزود:  تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد متناسب با نیاز بازار کار و ارتقای توان کارآفرینی از رسالت های آموزش فنی و حرفه‌ای است که در تحقق اقتصاد مقاوتی یک اولویت محسوب می شود. .

  وی در ادامه سخنانش با اشاره به پایلوت بودن استان کردستان در اجرای طرح توانمندسازی روستائیان ، عشایر و مناطق محروم و مرزی کشور بیان کرد:  رسالت آموزش فنی و حرفه‌ای در این زمینه بسیار سنگین است و باید دستگاه های ذیربط همانند فرمانداری ها، بخشداری ها،شوراهای اسلامی ، بهزیستی، کمیته امداد و دیگر نهادی های مرتبط نیز باید همکاری نمایند تا زمینه بهره مندی افراد مناطق دور دست از پتانسیل های موجود فراهم گردد.

   

 • توزیع کارت دومین مرحله آزمون سراسري سنجش مهارت و صلاحیت حرفه ای پايان دوره كارآموزان مراکزآموزش فني و حرفه اي سال 1394 در بخش هاي دولتي وخصوصي و دومین آزمون سنجش مهارت در حوزه هاي صنعت ساختمان و صنايع دستي، فرش و نان و غله و... از ساعت 8 صبح امروز روز دوشنبه مورخ 1394/03/18 آغاز و تا ساعت 24 روز چهارشنبه مورخ 1394/03/20 ادامه می یابد.

 • معاون علمی وفناوری رییس جمهور در چهارمین همایش ملی وسومین همایش بین المللی مهارت آموزی واشتغال بر ضرورت ترویج فرهنگ اقتصاد دانش بنیان تأکید کرد.

  به گزارش پیک مهارت آنلاین، به نقل از روابط عمومی سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور با تأکید بر ضرورت ترویج فرهنگ اقتصاد دانش بنیان بیان داشت: شکل گیری اکوسیستم کارآفرینی درکشور از ترغیب وتشویق جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در سایه حمایت ها آغاز می شود.

  وی جوانان را اصلی ترین پایه شکل گیری اقتصاد دانش بنیان دانست و افزود: اقتصاد دانش بنیان بر مبنای مزیت های سرزمینی، نیروی انسانی و تفکر بنا شده است که مهم ترین آن، جوانان وکارآفرینی بر مبنای دانش بنیان هستند.

  معاون علمی وفناوری رییس جمهور با تاکید بر این که دانش و فناوری باید در خدمت صنعت و کارآفرین باشد افزود: صنعت فرش قم که به عنوان یک برند، آوازه خوبی در سطح بین المللی دارد، از ابتدا بنا بود توسط حوزه های مختلف دانش و فناوری ارتقا پیدا کند، اما با بلند کردن قالی باف از پای دار قالی و مشغول کردن وی به تحصیل دانشگاهی، او را از مسیر اصلی منحرف کردیم.

  وی در ادامه با تاکید بر این که اکوسیستم کارآفرینی، قابل خریداری نیست، بلکه ساختنی است، افزود: شکل گیری اکوسیستم کارآفرینی درکشوراز ترغیب وتشویق جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی درسایه حمایت ها آغاز می شود و ایجاد مراکز نوآوری، استارتاپ کمپ ها و مراکز کسب و کار در اطراف دانشگاه ها، باید در همین راستا صورت گیرد.

  دکتر سورنا ستاری عمده ترین مشکل ایجاد اشتغال ومهارت آفرینی کشور را، سیطره فرهنگ نادرست نفتی در اقتصاد دانست و افزود: با تمرین ایستادن جامعه روی پاهای خود، آموختن فرهنگ کارآفرینی و فرصت دادن به جوانان، شکل گیری اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری در بستر اقتصاد دانش بنیان و بر پایه هم دلی و کلام واحد محقق می شود.

   

   

 • معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده درچهارمین همایش ملی و سومین همایش بین المللی مهارت آموزی و اشتغال بر توانمند سازی زنان از طریق آموزش مهارتی تأکید کرد.

  به گزارش پیک مهارت آنلاین، به نقل از روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، شهیندخت مولاوردی،  معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده درچهارمین همایش ملی و سومین همایش بین المللی مهارت آموزی و اشتغال که روز یکشنبه مورخ 1394/03/17 در محل برگزاری همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، بیان داشت: با توجه به وضعیت موجود، اکنون نرخ بیکاری زنان تقریبا دو برابر مردان است.

  وی با بیان اینکه نرخ اشتغال فارغ التحصیلان زن در سال های اخیر از 12 درصد فراتر نرفته، بیان داشت: برای اشتغال زنان فارغ تحصیل  و توانمندسازی زنان بایستی تدابیری اندیشیده شود.

  معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: مذاکرات و جلساتی را با سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری برگزار کرده ایم تا برای دستیابی به این هدف مسیر هموار شود.

  شهیندخت مولاوردی با بیان اینکه زنان زندانی، خانه دار، روستایی و دانشگاهی همه گروه های هدف هستند، ابراز امیدواری کرد: با شرایط جدید و تغییر وتحولی که در کشور بوجود آمده، براساس دیپلماسی مهارتی، از فرصت ها استفاده شود.

  وی بیان داشت : باید با سرمایه گذاری که نظام برای دانش آموختگان دانشگاهی انجام داده بتوان به نحو شایسته از آنها بهره برداری کرد.

   

 • بسم ا الرحمن الرحيم

  سپاس خداوندي را كه انسان را اشرف مخلوقات آفريد و تكامل او را در كار، و هنر او را در مهارت، فعاليت و تغيير و  تحول رقم زد. سپاس خداوندي را که انسان را از سراشيبي جهل و کفر به سراي امن و ايمن يکتاپرستي و علم و دانش دعوت نمود و اوج رستگاري را در كار و فعاليت مفيد كه هم سنگ عبادت است نهاد.

   

  سلام و صلوات خداوند بر حضرت محمد و خاندان مطهرش

  سلام عرض مي کنم حضور شما مهمانان و شرکت کنندگان محترم داخلي و خارجي

   

  خداوند را شاكرم كه توفيق يافتيم امروز «چهارمين همايش ملي و سومين همايش بين المللي مهارت آموزي و اشتغال» را به عنوان اولين و مهمترين گردهمايي انديشمندان و پژوهشگران داخلي و خارجي در حوزه آموزشهاي مهارتي و اشتغال، برگزار نماييم.

  به عنوان رئيس همايش به تمامي حضار عزيز به ويژه مدعوين و ميهمانان خارجي شرکت کننده خير مقدم عرض مي نمايم.

  جهان امروز با توسعه فناوري و تغييرات گسترده برخاسته از آن، كشورها را  ناگزير از تغيير رويكرد «اقتصاد مبتني بر منابع» به «اقتصاد مبتني بر دانش» نموده و همين موضوع سبب شده تا سه محور نوآوري، فناوري و شايستگي در روند توسعه و پيشرفت از اهميت قابل ملاحظه اي برخوردار شوند. بهبود شايستگي ها و مهارت هاي نيروي انساني، و توانمندي هاي يادگيري آن ها از طريق يادگيري مادام العمر و بويژه از طريق گسترش
  آموزش هاي فني و حرفه اي مهم ترين ابزارهاي دستيابي به اين سه محور است. امروزه در اغلب کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه، آموزش­هاي فني و حرفه­اي اهميت بسيار زيادي پيدا کرده است و در برنامه ريزي توسعه کشورها نقش راهبردي را ايفا مي کند. رشد فزاينده جمعيت، ميزان بالاي بيکاري و مشارکت روز افزون انسان­ها در فعاليت­هاي اقتصادي تقاضاي جديدي را براي آموزش نيروي انساني ماهر و آموزش­هاي عملي ايجاد کرده است که اين شرايط نيز به نوبه خود بر اهميت حساس و حياتي اين آموزشها افزوده است.

  در کشور جمهوري اسلامي ايران نيز آموزش هاي فني و حرفه اي به عنوان يكي از راهكارها و ابزارهاي مهم در توانمند سازي سرمايه هاي انساني، يكي از اولويت هاي راهبردي براي سرآمدي است و همچنين مي تواند به عنوان يكي از راهكارهاي تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي» باشد.

  «سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور» به عنوان تنها متولي آموزش هاي فني و حرفه اي غير رسمي، گامهاي مهمي را در عرصه پررنگ تر نمودن نقش اين آموزشها برداشته است و اين افتخار را دارد كه با به ثمر رساندن بسياري از برنامه ها و اهداف خود نقش مهمي در عرصه مهيا سازي نيروي كار ماهر و تحقق اشتغال داشته است.

  سازمان آموزش فني و حرفه­اي كشور باتوجه به اسناد بالادستي كشور همچون سند چشم انداز1404،
  سیاست هایکلی نظام اداری، اشتغال و اقتصاد مقاومتي، ابلاغ شده از سوي مقام معظم رهبري(مدظله العالي)، برنامه­­ي پنجم توسعه­ي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، و با نگاه به منشور كاري وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي سند راهبردي مهارت و فناوري را به عنوان نقشه راه تحول و نوسازي در مجموعه خدمات، فرآيندها و فعاليت هاي اين سازمان طراحي و تدوين نموده است و به منظور بسترسازي اجراي آن هرساله اقدام به تدوين " بسته اجرايي سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور در سطح ستاد و صف"  نموده و براساس آن مجموعه فعاليتهاي خود را اجرايي مي كند. در سال جاري نيز باتوجه به الويتهاي مهم و راهبردي كشور اقدام به تدوين "سند برنامه هاي تحول مهارت" نموده است.

  اين سند مشتمل بر 2 بخش كليات و برنامه هاي اجرايي بوده و برنامه هاي عملياتي را در 24 محور طبقه بندي نموده است. براي تحقق برنامه هاي اين بسته اجرايي، آيين نامه ها، دستور العملها، شيوه نامه ها و پيوستهاي اجرايي از سوي معاونتها و دفاتر ستادي  تدوين و به حوزه صف ابلاغ مي گردد.

  ارتقاي توامنديهاي فناورانه، افزايش بهره وري نيروي كار بخشهاي مختلف اقتصادي، تحقق انسجام در سياستگذاري و برنامه ريزي آموزشهاي فني و حرفه اي، تضمين كيفيت آموزشهاي فني و حرفه اي، نهادينه سازي تأثيرگذاري در برنامه هاي كلان ملي، تنوع بخشي به الگوهاي ارائه اموزشهاي فني و حرفه اي، بهسازي و نوسازي آموزشي، بسترسازي براي تحقق اشتغال پايدار و كاهش نرخ بيكاري، اصلاح و تقويت زيرساختهاي قانوني آموزشهاي فني و حرفه اي در كشور و تقويت ارتباط بين آموزش هاي مهارتي، شايستگي و نياز بازار كار از جمله استراتژيهاي تدوين اين سند برنامه هاي تحول مهارت بوده است.

  سازمان آموزش فني و حرفه­اي كشور در اين سند 24 محور كاري را براي خود تدوين نموده كه ارتقاي شايستگيهاي حرفه اي دانشجویانو فارغ التحصيلان دانشگاهها با رويكرد رفع نياز بازار كار به نيروي متخصص، توانمندسازي وآموزشهاي  مهارتي روستاییان، عشاير، مناطق محروم و مرزي، تدوین و به روز رسانی استانداردهای آموزش شغل و شایستگی، اصلاح قوانین موجود و تدوين و تصويب قوانین، رتقای همکاری های بین بخشی ، توسعهآموزشمشاغلخانگيوخرد،آموزشهايبازارمحوروايجادوتوسعهبنگاههايخردوكوچك، مشاركتموثرواثربخشدرتكميلوارتقاءمهارتشاغلين، حمایت از توسعه بخش خصوصی و مشاركت مردمي، تضمین کیفیت آموزش های فنی و حرفه ای، تحول،نوسازیوبهسازیآموزشهای، تحقیقوتوسعهومشارکتدرارتقاءتوانمندیهایفناورانه، اهتمام به ترويج فرهنگ مهارت اموزي، كار و كارآفريني، بهره گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات،  توسعه منابع علمی – آموزشی و  تحول سنجش و ارزشیابی مهارت، حضورموثردرعرصهبینالمللیوتحققدیپلماسیمهارت و سلامت اداری و حقوق شهروندی از جمله اين محورها است.

  اما از سوي ديگر آنچه هم راستا با ايجاد ساختارها، نظام ها، تدوين قوانين و رويه ها در مسير توسعه آموزش هاي مهارتي و كاربرد اين آموزش ها در عرصه عمل در كشور داراي اهميت بوده و امري ضروري به نظر مي رسد، رويکرد مدبرانه، علمي و مبتني بر پژوهش و به ويژه آينده پژوهي به اين آموزشها مي باشد كه در اين عرصه نيز گامهاي موثري برداشته شده است و برگزاري همايش هاي ملي و بين المللي مهارت آموزي و اشتغال يكي از آنهاست.

  در سه سال گذشته با برگزاري « همايشهاي ملي و بين المللي مهارت آموزي و اشتغال» با بهره مندي از آرا و انديشه هاي صاحب نظران، متخصصان، اساتيد و كارشناسان خبره آموزش هاي فني و حرفه اي شاهد دستاوردهاي ارزنده اي در حوزه آموزش هاي مهارتي بوديم .

  در پايان ضرورت دارد به عنوان رييس همايش از تمامي دست اندركاران برگزاري اين همايش بويژه مشاركت مدعوين محترم خارجي، سخنرانان محترم و همچنين ارائه كنندگان مقاله تشكر نمايم. اميد است كه اين همايش بتواند نگاهها و رويكردها به آموزش هاي مهارتي در ايران را موشكافانه تر و حساس تر نمايد.

  اميدوارم با الطاف خداوند متعال در سالي كه به تدبير مقام معظم رهبري(مدظله العالي) به نام سال "دولت و ملت؛ همدلي و همزباني" نامگذاري شده است بتوانيم در مسير مهارت آموزي جوانان خدمتي ماندگار را داشته باشيم و از اين مسير شاهد تحقق اهداف متعالي دولت تدبير و اميد در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران به ويژه در عرصه اشتغال پايدار باشيم.

  * ارائه مقاله دکتر کورش پرند

   

 • وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  در چهارمین همایش ملی و سومین همایش بین المللی بر ضرورت سرمایه گذاری برای توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مبتنی بر آینده پژوهی  در مشاغل و فناوری‌ها تأکید کرد.

  به گزارش پیک مهارت آنلاین، به نقل از روابط عمومی سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور، دکتر علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر ضرورت سرمایه گذاری برای توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مبتنی بر آینده پژوهی در مشاغل و فناوری‌ها به ویژه سرمایه گذاری برای آموزش شیوه‌های نوین کسب و کار و کارآفرینی بیان داشت: در این راستا سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشوردر حوزه فناوری‌های نوین راهبردی کشور برنامه جامعی داشته و در حوزه انرژی‌های نو، نانو، زیست فناوری، اطلاعات و ارتباطات، میکروالکترونیک، سلامت، طب سنتی و گیاهان دارویی، آب، خشکسالی، خاک و محیط زیست اقدامات بسیاری را با همکاری ستادهای توسعه فناوری نوین ریاست جمهوری در این زمینه داشته است.

  دکتر ربیعی با اشاره به اینکه دو دستور کار برای حوزه آموزش فنی و حرفه‌ای با توجه به اولویت‌های کشور درحال اجرا است، افزود: طرح ارتقای شایستگی‌های حرفه‌ای دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی با رویکرد رفع نیاز بازار کار به نیروی متخصص و طرح توانمندسازی و آموزش‌های مهارتی روستاییان، عشایر، مناطق محروم و مرزی با رویکرد اشتغال پایدار در دستور کار است.

  وی ادامه داد: ضرورت تدوین و اجرای برنامه‌های تحولی در حوزه سنجش و ارزیابی مهارت در کشور از سوی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور مبتنی بر استانداردها و شیوه‌های نوین بین المللی و حرکت به سمت نظام صلاحیت حرفه‌ای، نقش آموزش‌های مهارتی در ارتقای بهره وری نیروی کار و به دنبال آن کیفیت تولیدات ملی، منابع انسانی کارآمد باید مهمترین دغدغه مدیران را به خود اختصاص دهد.

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد اقتصادهای رو به رشد و حتی توسعه یافته تا چه اندازه به نیروی کار ماهر اهمیت می‌دهد. در سایه نیروی انسانی ماهر بهره وری بالا رفته و کیفیت تولیدات نیز افزایش می‌یابد.

  دکتر ربیعی افزود: اصطلاح مهارت آموزی یک اصل است و این اصل می‌تواند در اشتغال زایی موثر باشد.

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه سال گذشته از ریزش ۲۴۰ هزار نیروی کار جلوگیری کردیم، افزود: برای رسیدن به نرخ بیکاری یک رقمی نیازمند ایجاد سالیانه ۸۰۰ هزار شغل هستیم. در عین حال ۷ میلیون شاغل غیررسمی داریم.

  دکترعلی ربیعی با اشاره به اینکه سواد مهارتی اساس رشد و پیشرفت کشور است، اظهار داشت: تنها جامعه‌ای می‌تواند پیشرفت کند که به واسطه سواد مهارتی به رشد دست یافته باشد.

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: آمار بیکاری جوانان در دنیا بیش از آمار جهانی است و همچنین شکاف بیکاری جنسیتی بیش از 20 درصد در آمارهای جهانی است.

  دکترربیعی با تأکید براینکه هرساله 40 میلیون نفر روانه بازار کار می‌شوند اظهار کرد: این موضوع به این معنی است که تا سال 2030 ، جهان به 60 میلیون شغل نیاز دارد که بیشتر آنها خدماتی است و با ترسیم شرایط جهانی بیکاری باید گفت کشور ما نیز چنین شرایطی را دارد.

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه سهم نیروی کار از تولید ناخالص ملی رو به افول است، بیان داشت: از 22 میلیون نیروی کاری که مرکز آمار اعلام می‌کند 15 میلیون دارای دفترچه بیمه هستند و این به این معنی است که 7 میلیون در بخش غیررسمی مشغول کار هستند.

  دکتر ربیعی بیان داشت: ثروت ملی ما نفت نیست بلکه میزان کار موثر و مفید و با مهارت است توانمندسازی راه حل نهایی برای توسعه پایدار است که با مهارت آموزی محقق می‌شود.

  وی با اشاره به اینکه بیکاری بحران‌های اجتماعی عظیم در جامعه را به همراه دارد، بیان داشت: سعادت یک جامعه می‌تواند تحت عنوان کار باشد و جایگاه و کارکرد کار برای تحقق عدالت اجتماعی اجتناب ناپذیر است.

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه راهبرد ما اشتغال بزرگ با بنگاه کوچک است، از ظرفیت ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در صنعت کفش و لباس خبر داد .

  وی تأکید کرد: امسال آموزش کارآفرینان را مد نظر داریم. استراتژی امسال ما بردن آموزشهای فنی و حرفه ای به روستاها و محله هاست و قصد داریم نوعی مشاغل اجتماعی را با زندگی اقتصادی برای افراد به وجود آوریم.

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید برافزایش بهره وری نیروی کار بیان داشت: مهارت افزایی بالا به افزایش بهره وری کمک خواهد کرد.

  دکتر ربیعی با تاکید بر گفتمان اشتغال بزرگ در بنگاه های کوچک که راهبرد مهم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محسوب می شود؛ خواستار همکاری همه دستگاه ها برای توسعه اشتغال در بنگاه های خرد و متوسط در کشور شد.

  وی یادآورشد: بسیاری از مشاغل در حوزه روستایی در حال نابودی است و انگیزه ها کاهش یافته؛ در حالی که می توانیم با آموزش های مهارتی در زمینه صنایع دستی این دانش را حفظ کنیم.

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: امسال مجلس شورای اسلامی نیز توجه ویژه ای به آموزش های مهارتی کرده و منابعی را برای این منظور مد نظر قرار داده است.

  دکترربیعی با اشاره به آموزش های جوار دانشگاهی بیان داشت: این آموزش ها به منظور تقویت مهار دانشگاهیان برای جلوگیری از تورم بیکاری فارغ التحصیلان است.

  وی افزود: برای ایجاد اشتغال به سرمایه گذاری متکی نشدیم و توجه به سرمایه های خرد را در دستور کار قرار دادیم وتوانمندسازی کارآفرینان افزایش رفاه اجتماعی است.

  وی با بیان اینکه توانستیم بیش از 250 نفر از کارآفرینان را با حمایت صندوق کارآفرینی امید حمایت کنیم اظهار کرد: به منظور حمایت از کارآفرینان حمایت از کارفرمایانی است که کمتر از 5 نفر نیروی انسانی دارند و در زمینه حمایت های بیمه ای توجه ویژه داریم.

   

 • رییس سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور از شناسایی بیش از 1500 نخبه مهارتی در کشور خبرداد.

  به گزارش  پیک مهارت آنلاین، به نقل از روابط عمومی سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور، نخستین همايش كارآفرينان و استعدادهاي برتر مهارتي که در راستاي حمايت از توليد داخلي و كارآفرينان كشور با رويكرد اقتصاد مقاومتي و مديريت جهادي  با حضور دکترکورش پرند،  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور، دکتر پزشکیان، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون بهداشت، دکتر نظری مهر، نماینده مردم بندرگز، کردکوی در مجلس شورای اسلامی و عضو هیأت رییسه کمیسیون بهداشت، دکتر عبدی، نماینده مردک خرم آباد و عضور هیأت رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، خانم دکتر افتخاری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، دلخوش، مشاور معاون رییس جمهور، احمد حاجی علی نژاد، دبیر فراکسیون حمایت از جذب سرمایه گذاری برای توسعه کشور و دیگر مسوولان دستگاههای اجرایی کشور، امروز مورخ 4 تیرماه سال جاری در سالن همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

  دکتر کورش پرند در همایش یاد شده بیان داشت: یکی از بهترین روش های شناسایی نخبه‌گان مهارتی درکشور که در سه سطح شهرستانی، استانی وکشوری صورت می‌گیرد برگزاری مسابقات ملی مهارت است که با استفاده از این روش تاکنون بیش از یک هزار و 500 استعداد برتر مهارتی در کشور شناسایی و معرفی شده اند.

  وی افزود: این استعدادها علاوه براینکه دارای مدرک علمی هستند از مهارت‌ها و توانایی‌های ویژه‌ای نیز برخوردار و توانایی کارآفرینی و اختراع را نیز دارند.

  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درادامه تصریح کرد: این افراد قادر خواهند بود که در بخش‌های مختلف به ویژه در صنایع کشور موجب ارتقای بهره وری شوند از این رو از تمامی فعالان و صاحبان صنایع در کشور می‌خواهیم از این استعدادها استفاده کنند.

  دکتر پرند همچنین از ثبت 300 اختراع از سوی مربیان، کارآموزان و مهارت آموزان کشور خبرداد و اظهار داشت: ایجاد کریدور تجاری سازی در سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور از جمله برنامه‌های پیش روی این سازمان است همچنین در صدد ایجاد مراکز رشد برای راه اندازی این کریدور هستیم. تا نسبت به تجاری سازی به ویژه دربخش اختراعات نیز اقدامات صورت بگیرد.

  رییس سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور در ضرورت ایجاد اشتغال با مدیریت جهادی تاکید کرد و افزود: اجرای طرح آموزشی تولید، بازاریابی و فروش که با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صندوق مهر امام‌رضا (ع)،  بخش تعاون، معاونت توسعه اشتغال و کارآفرینی، بهزیستی و کارآفرینان صورت گرفته روشی جدید برای ایجاد اشتغال ضربتی در کشور است.

  وی در ادامه با اشاره به برگزاری همایش کارآفرینان  و استعدادهای برتر مهارتی و تجلیل از کارآفرینان درخصوص انتخاب این نخبه گان برتر بیان داشت: شاخص‌های اختراع وتجاری سازی، شرکت در مسابقات جهانی، ملی واستانی مهارت، فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی، تدوین استانداردهای آموزش فنی وحرفه‌ای و سابقه آموزشی و کارآفرینی از جمله معیارهای انتخاب نخبگان مهارتی بوده است.

  رییس سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور خاطر نشان کرد: با برگزاری همایش‌هایی در راستای حمایت از کارآفرینان و نخبه‌گان مهارتی در مسیر حمایت بیشتر از این افراد گام‌های موثری برداشته خواهد شد.

   

 • عبدالمحمد زاهدی استاندار استان کردستان از سیدجمیل احمدی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای این استان به جهت تلاش شبانه روزی در ارائه خدمات به میهمانان و گردشگران نوروزی با اهداء لوح تقدیر تجلیل کرد.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان ، عبدالمحمد زاهدی استاندار استان کردستان از سیدجمیل احمدی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای این استان به جهت تلاش شبانه روزی در ارائه خدمات به میهمانان و گردشگران نوروزی با اهداء لوح تقدیر تجلیل کرد.

  متن تقدیر نامه به شرح ذیل است:

  جناب آقای سیدجمیل احمدی

  مدیرکل محترم اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان

  در سال 1393 که با فرمایشات گهربار مقام معظم رهبری ((مدظله العالی)) به نام سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی مزین ونامگذاری گردید شاهد خیل عظیم  گردشگران و مهمانان نوروزی سرتاسرمیهن اسلامی به استان فرهنگی کردستان بودیم که با فراهم نمودن و بسیج تمامی امکانان بالقوه خوشبختانه استان توانست میزبانی شایسته برای میهمانان عزیز باشد و مهمان نوازی مردم اصیل و شریف کردستان دیگربار به اثبات رسید.

  به پاس زحمات و تلاش های بی شائبه جنابعالی در راستای ارائه خدمات شبانه روزی به میهمانان و گردشگرانی که کردستان را به عنوان مقصد سفر نوروزی خود انتخاب کرده بودند با اهداء این تقدیرنامه ،تشکر بعمل می آورد، برایتان سالی پر از سعادت و موفقیت ازدرگاه قادر متعال مسئلت می نمایم.

   

  عبدالمحمد زاهدی

  استاندار و رئیس هماهنگی خدمات سفر استان کردستان

   

 • میزان حق التدریس مربیان غیر رسمی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به دستور معاون وزیر و رییس این سازمان افزایش یافت.

  به گزارش پیک مهارت آنلاین، معاون اداری و پشتیبانی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اعلام این خبر گفت: به دستور معاون وزیر و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور افزایش حق التدریس مربیان غیر رسمی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در دستور کار قرار گرفته است.

  رهام کیایی افزود: برای این منظور، کارگروه تخصصی باحضور مدیران کل آموزش فنی و حرفه ای نماینده مناطق هفتگانه کشور، معاون بودجه امور آموزشی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و مدیران مربوطه ستادی در خراسان رضوی تشکیل شد و طی آن وضعیت موجود مبلغ حق التدریس مربیان غیر رسمی و ضریب افزایش آن به صورت کار شناسی بررسی شد.

  وی گفت: بر اساس مصوبه کارگروه مذکور مقرر شد مبلغ حق التدریس مربیان غیر رسمی فعال در مراکز آموزش فنی و حرفه ای کشور با بهره وری لازم از زمان ابلاغ مصوبه 20 درصد افزایش یابد.

  معاون اداری و پشتیبانی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور افزود: همچنین حداکثر ساعت آموزشی برای هر مربی در نوبت صبح 100 ساعت و در نوبت عصر 80 ساعت پیش بینی می شود.

  کیایی از بازنگری در قراردادهای مربیان غیر رسمی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور خبر داد و گفت: همچنین به منظور بهبود وضعیت مربیان غیر رسمی مقرر شده است اداره کل امور اداری و منابع سازمان کارگروهی متشکل از کارشناسان تأمین اجتماعی، معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دفتر حقوقی را تشکیل دهد و قراردادهای مربیان غیر رسمی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مورد بررسی قرار گیرد.

  وی همچنین گفت:در این جلسه از نمایندگان معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور درخواست شد بودجه تخصیصی سازمان برای تحقق افزایش حق التدریس مربیان غیررسمی افزایش یابد که با قول مساعد آنها همراه بود.

   

   

 • صبح امروز معاون وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در حاشیه سفر به استان کردستان به مناسب ولادت حضرت ابوالفضل العباس (ع) و روز جانباز به همراه مسئولین استانی با خانواده یکی از جانبازان 40 درصد اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان دیدار کرد.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان ، صبح امروز کورش پرند معاون وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در حاشیه سفر به استان کردستان به مناسب ولادت حضرت ابوالفضل العباس (ع) و روز جانباز به همراه سرهنگ یوسفی فرمانده سپاه شهرستان سنندج و سلیمانی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان با خانواده یکی از جانبازان 45درصد اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان دیدار کرد.

  پرند در این دیدار با اشاره به هشت سال دفاع مقدس ، این دوران را تبلور عزم و اراده ملی و استقامت ملی ایران دربرابر استکبار دانست و جانبازان هشت سال دفاع مقدس را سرمایه ها و یادگاران این دوران خواند.

  معاون وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی افزود:جانبازان جنگ تحمیلی با رشادت ها و لاورمردی ها و با گذشت از سلامت جسمی خود عزت و سربلندی ایران اسلامی را به مردم این دیار هدیه دادند که تجلیل و رسیدگی به مشکلات این قشر فداکار از جامعه وظیفه و تکلیف مسئولین کشوری می باشد.

  در ادامه این دیدار سلیمانی مدیرکل بنیاد شهید و مدیر ایثارگران استان کردستان ، ضمن قدردانی از کورش پرند به جهت توجه ویژه به جانبازان و ایثارگران سرافراز ایران اسلامی سرکشی و رسیدگی به مشکلات جانبازان را یکی از اولویت های اداه کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان خواند.

  سید جمیل احمدی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان نیز در سخنانی روز جانباز را فرصت مناسبی برای نسل امروز ما برای  الگوپذیری از رشادت ها و جانبازی های رزمندگان اسلام در وقایع دفاع مقدّس و دلاوری ها و شجاعت های جانبازان عزیز و غیرتمند ایران اسلامی خواند و گفت : جانبازان درسها و پیامهای زندگی ساز را از متن این تاریخ ماندگار استخراج به یادگار دارند و گنجینه های ارزشمندی برای انقلاب و مردم سرافراز ایران اسلامی می باشند.

  در پایان این دیدار پرند با اهداء لوح تقدیر و هدایایی به رسم یابود از میرزا امانی جانباز 45درصد بازنشسته اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان تجلیل کرد.

   

 • ثبت نام دومین مرحله از آزمون های هماهنگ صنعت ساختمان و تفاهم اتحادیه فرشبافان و صنایع دستی همزمان با سراسر کشور در استان کردستان آغاز شد.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان از  ثبت نام دومین مرحله از آزمون های هماهنگ صنعت ساختمان و صنایع دستی و تفاهم نامه اتحادیه فرشبافان در استان کردستان خبر دادو افزود:  بازه زمانی ثبت نام افراد متقاضی شرکت در آزمون های مذکور از تاریخ 1393/03/10 لغایت 1393/03/16 می باشد که متقاضیان جهت شرکت و ثبت نام در آزمون های یاد شده می توانند با مراجعه به سایت www.advari.tvto.ir و تهیه کارت اعتباری از طریق سایت مزبور اقدام به ثبت نام نمایند.

  احمدی خاطر نشان کرد: با عنایت به سیاست های سازمان مبتنی بر حرکت به سمت دولت الکترونیک و کاهش بروکراسی اداری ، سازمان متبوع از ابتدای سال 1392 اقدام به فروش کارت های اعتباری ویژه ثبت نام در آزمون های ادواری ، هماهنگ و آموزشی از طریق سایت ثبت نام خود کرده است تا مردم شریف استان با سهولت و دراسرع نسبت  به ثبت نام در آزمون های مدنظر خود اقدام نمایند.

  وی افزود : زمان برگزاری آزمون های صنعت ساختمان و تفاهم نامه اتحادیه فرشبافان و صنایع دستی 1393/04/05 می باشد و افرادی که موفق به کسب نمره قبولی گردند  با مراجعه به مراکز آموزش فنی و حرفه ای  مربوطه در شهرستان های استان و تکمیل پرونده  از زمان  آزمون های عملی مطلع خواهند گردید.

   

   

   

   

 •  

   

   

  به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان نماینده  شهرستان های سروآباد و مریوان به همراه اعضای منتخب شورای اسلامی آن شهرستان و جمعی از مسئولین شهرستانی از مرکز آموزش فنی و حرفه ای آن شهرستان بازدید کردند.
  در این دیدار که بعد از نماز وحدت بخش و عبادی سیاسی جمعه صورت پذیرفت سوران رحیمی سرپرست مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهید ملا محمد  ذبیحی شهرستان سروآباد ضمن عرض خیر مقدم و تبریک به اعضای منتخب شورای اسلامی شهر سروآباد و با اشاره به حماسه حضور ملت شریف ایران در روز 24 خرداد به تشریح عملکرد و فعالیت های مرکز پرداخت.
  در ادامه کریمیان  نماینده مردم شهرستان های سروآباد و مریوان در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از دست اندرکاران امر مهارت آموزی در استان فعالیت های مرکز شهید ملا محمد ذبیحی آن شهرستان را مثبت ارزیابی کرد.
  کریمیان اظهار داشت: با عنایت به شرایط ویژه منطقه لازم است تمامی ارگان های دولتی با نگاه ویژه به این شهرستان در صدد محرومیت زدایی از مردم شهید پرور و انقلابی شهرستان سروآباد تلاش نمایند که در این بین نقش اداره کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان و به تبع آن مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهید ملا محمد ذبیحی در امر مهارت آموزی و ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان این خطه بسیار پررنگ تر می باشد.
  در ادامه کریمیان ابراز امیدواری کرد در سایه الطاف اللهی و استقبال گسترده جوانان سروآبادی بتوان از تمام ظرفیت های کارگاه های موجود در آن شهرستان استفاده بهینه نمود.

   

   

   

   

   

   

 •  

   

   

  چهارمين شماره نشریه پیک مهارت، در تاریخ 01/04/1392 توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور منتشر شد.
  به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور چهارمين شماره نشريه «پیک مهارت» به عنوان نخستين نشريه آموزشي– اطلاع رساني حوزه  آموزش هاي مهارتي برای اطلاع رسانی تازه های آموزش های مهارتی توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور منتشر شد.
  بنا بر همين گزارش چهارمين شماره نشریه پیک مهارت در شانزده صفحه در حوزه هاي آموزش، حرفه و فن،  كار و كارآفريني، دانشگاه جامع علمی- کاربردی، تعاملات بین الملل، آموزش های فنی و حرفه ای ، زنان، اینفوگرافی (معرفی حرفه های آموزش فنی و حرفه ای )، گزارش و خبر منتشر شد.
  در این شماره از نشريه پیک مهارت، دکتر محمد مهدي زاهدي،  رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي  در گفتگویی با این نشریه از اقدامات كميته آموزش مهارتي مجلس مي گويد و معتقد است اگر چه هم اكنون درصد بالايي از دانش آموزان در رشته هاي فني و حرفه اي و مهارتي مشغول به تحصيلند،  اما تعداد دانشجويان رشته هاي مهارتي دانشگاه هاي كشور بايد همچنان افزايش يابد.
  بنا بر این گزارش، دکتر کورش پرند، معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در گفتگویی با نشریه پیک مهارت، افق و نقطه مطلوب سازمان آموزش فني و حرفه اي از همكاري با معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش را محقق شعار« هر دانش آموز، يك مهارت» مي داند و به تشریح توافق نامه مذکور از سوی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور پرداخت.
  همچنین آگهی استخدام سازمان آموزش فنی و حرفه ای به همراه  نمونه سوالات عمومی این آزمون در  چهارمين شماره نشريه پيك مهارت به چاپ رسیده است.
  مخاطبان مي توانند از طريق پست الكترونيكيpeykmaharat@irantvto.ir نظرات و پيشنهادات خود را براي نشريه ارسال نمايند.
  نشريه پيك مهارت از مقالات، يادداشت ها و گزارش هاي تخصصي كارشناسان حوزه آموزش هاي مهارتي استقبال مي كند

   

   

   

   

   

 •  

   

   

  به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان ، دکتر کورش پرند معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ورییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از مدیر کل و کارشناسان این اداره به جهت تالیف و  ترجمه کتاب های رایانه کودک به زبان کردی تقدیر و تشکر نمود.
  متن لوح تقدیر به شرح ذیل است:
  (( سوکند به قلم و آنچه می نگارند))
  جناب آقای سیدجمیل احمدی
  با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد
  نظر به کسب موفقیت جنابعالی در ترجمه کتاب های کودک رایانه به زبان کردی مجموعه قوانین و مقررات حاکم ، ناظر و مرتبط با سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ، بدینوسیله از زحمات و کوشش های ارزشمند جنابعالی قدردانی می شود.
  امید است در پرتو الطاف بیکران اللهی و کوشش های روزافزون و مستمر شما تمامی اندیشمندان و پژوهشگران عزیز، شاهد افزایش سهم سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در تولید علم و ایجاد اشتغال و پیشرفت و تعالی کشور جمهوری اسلامی ایران در تمام عرصه های علمی و آموزشی باشیم.
  سلامتی ، بهروزی و موفقیت شما را از درگاه خداوند منان آرزومندم.

  کورش پرند
  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و
  رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

   

   

   

   

 •  

   

   

  همایش تجلیل از مولفین، ممیزین و تلاشگران تدوین کتب مهارتي  و رونمایی از كتب منتشر شده در حوزه آموزشهاي مهارتي از سوي سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، مورخ 5/4/1392 برگزار شد.
  به گزارش روابط عمومي اداره کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان، اين همايش  با حضور دكتر كورش پرند، معاون وزير تعاون كار و رفاه اجتماعي و رييس اين سازمان، معاونين،  مديران كل ستادي و استاني اين سازمان و جمعي از مولفين، مميزين و تلاشگران تدوين كتب مهارتي  روز چهارشنبه مورخ 5/4/1392، در محل مرکز تربیت مربی و پژوهش های فنی و حرفه ای این سازمان برگزار شد.
  معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي  با اعلام اين خبر بيان داشت: ارتقای دانش و آگاهی مولفین، توسعه کیفی و کمی انتشارات سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور  و ارتقای انگیزه دست اندرکاران مربوطه از جمله اهداف برگزاری همایش مذکور است.
  دكتر كورش پرند افزود: 175 کتاب منتشر شده سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در سال های 1390،1391، 1392 شامل: 110 عنوان کتاب در حوزه آزمون و ارزشیابی مهارت (مجموعه سوالات نظری و عملی) به تیراژ 200 هزار و 500 جلد و 65 عنوان کتاب آموزشی درسی و غیر درسی به تیراژ 147 هزار و 500  جلد که در مجموع 348 هزار  جلد کتاب می باشد و 60 عنوان ديگر نيز در دست چاپ است.
  رييس سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور بيان داشت:   ديپلماسي آموزش مهارتي مفهومي جديد در عرصه بين المللي است و سازمان آموزش فني و حرفه اي بايد بتواند كتاب هاي مهارتي خود را به كشورهاي ديگر صادر كند.
  وي با اشاره به آسيب شناسي اوليه درحوزه هاي كتاب، مجله و اطلاع رساني بيان داشت: با توجه به مسايل ياد شده تلاش كرديم در بخش تخصصي توليد كتاب در سه حوزه؛ ارزشيابي و سنجش مهارت، منابع درسي و مباني غيردرسي و آموزش مهارت اقدام كنيم.
  وي با اشاره به رتبه هاي برتر كنكور در ايران بيان داشت: به طور معمول از ۱۰۰ نفر اول كنكور ۸۵ نفر به رشته و دانشگاهي خاص مي روند، در حالي كه اين برترين ها شناخت كافي از اين رشته ها و دانشگاه خاص ندارند.
  دكتر كورش پرند در خصوص كشف استعدادهاي برتر در كشور گفت: متاسفانه اين امر مغفول مانده و يكي از راه هاي كشف استعداد آموزش مهارت براي كودكان است.
  معاون وزيرتعاون، كار و رفاه اجتماعي تاكيد كرد كه آموزش مهارت براي كودكان بايد از ابعاد مختلف مورد توجه قرار گيرد و هم اكنون فيلم هاي مختلفي در سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور در اين حوزه براي كودكان در حال تهيه است.
  وي با اشاره به كتاب فناوري اطلاعات كودك كه از سوي اين سازمان چاپ شده است، گفت: اين تلاشي ارزشمند از سوي مربيان حوزه مهارت اين  اين سازمان بوده كه هم اكنون به زبان كردي نيز ترجمه و به اقليم كردستان فرستاده شده است.
  وي با بيان اين كه كار براي كودكان در بازه زماني چندساله جواب مي دهد ،تصريح كرد: كار فناوري اطلاعات كودك در حوزه بين المللي بي نظير است.
  به گزارش روابط عمومي اداره کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان،  همزمان با  همایش مذکور مراسم رونمایی کتب منتشر شده سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور  برگزار و همچنین نمایشگاهی از کتب منتشر شده این سازمان برای بازدید و آشنایی شرکت کنندگان  در اين همايش با کتب منتشر شده اين سازمان دایر شد.
  بنا بر اين گزارش، در همایش تدوین کتب منتشر شده سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، کارگروه های تخصصی تعیین قالب و ساختار منابع آموزشی سازمان، توسعه شبکه فروش و بازاریابی انتشارات سازمان و بازنگری منابع آموزشی موجود و اصلاح و تأمین منابع جديد سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با حضور مدیران و کارشناسان حاضر در همایش  مذكور تشکیل و در خاتمه نمایندگان کارگروه های تخصصی مذکور، گزارش خود را اعلام كردند.
  اين گزارش افزود: در همايش مذكور،  كارگاه هاي آموزشي؛ پيرامون شايستگي هاي حرفه اي مولفان كتب آموزش هاي مهارتي و مباني اخلاق حرفه اي در تأليف با تدريس اساتید برجسته دانشگاهی؛ دكتر عباس صدري و دكتر خنيفر در راستای ارتقا و به روزرسانی دانش و آگاهی های مولفین و نویسندگان کتاب برگزار شد.
  شايان ذكر است در اين همايش از 600 نفر از مولفین، ممیزین، مدیران کل و دیگر دست اندرکاران تدوین کتب سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و همچنین برگزیدگان کارگروه تدوین کتب آموزشی این سازمان تجلیل بعمل آمد.
  در حاشیه مراسم احمدی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان گفت:  در گذشته به جهت نبود منبع واحد و مورد تایید سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور کارآموزان و داوطلبان شرکت در آزمون های این سازمان دچار چالش های عدیده ای بودن که به همت ریاست محترم سازمان و عوامل دخیل در این طرح بزرگ و به یاد ماندنی انقلاب جدیدی در عرصه مهارت آموزی در سطح کشور شکل گرفت.
  در ادامه احمدی گفت: لازم است به نوبه خود از کلیه همکاران سطح استان که در زمینه چاپ و نشر کتب مهارتی همکاری مستمر و بی شائبه ای با کمیته مربوطه داشته تشکر و دستان گرمشان را به نشان سپاس می فشارم.
  لازم به ذکر است از مولفین، ممیزین و تلاشگران تدوین کتب مهارتي  استان کردستان نیز که همکاری مستمر در چاپ و نشر کتب مذکور را داشتند توسط دکتر پرند تقدیر و تجلیل شد.

   

   

   

   

   

 •  

   

   

   

 •  

  بررسی حجاب از دیدگا های مختلف

  حجاب ، شاني از شئون انسان است وپديده اي است كه تقريبا"به اندازه طول تاريخ بشر سابقه وبقدر پهنه جغرافياي امروزي ، گسترش وتنوع دارد . اين پديده با  خصوصيات فردي واجتماعي انسان در ارتباط است و لذا ميتوان آنرا از ديدگاههاي مختلفي از قبيل فرهنگي ، اخلاقي ، جامعه شناسي ، مذهب و قانون مورد مطالعه قرار داد.

  سلامت انسان و توسعه اجتماعي رابطه اي جدائي ناپذير دارند وسلامت انسان نعمتي است كه از مجموعه عوامل زيستي ، رواني و اجتماعي و حيات معنوي او تاثير مي گيرد.

  جهان در قرن بيستم و بخصوص بدنبال دو جنگ ويرانگر بين المللي تغييرات زيادي را تجربه كرده است . انقلاب صنعتي ، پيشرفت فناوري تغييرات كمي و كيفي در نحوه زندگي انسانها ، ارزشها و نگرشهاي آدميان را نيز دگرگون ساخته است ، بسياري از نهادهاي اجتماعي تضعيف گرديده اند و روابط بين فردي و تعامل آدميان با يكديگر نيز تغييرات كمي و كييفي زيادي را تجربه كرده است. يكي از نهادهاي اساسي كه تغييرات زيادي را متحمل شده ، نهاد خانواده است . در گذشته اي نه چندان دور ، نهادهايي مانند خانواده گسترده ، خويشاوندان قوميت ونژاد ، مذهب و فرهنگ را احاطه كرده واو را تحت حمايت خود قرار ميدادند و بنابر اين نوجوانان و جوانان زمان طولاني را صرف كسب استقلال نكرده و به سرعت از بحران هويت گذر ميكردند وبراي گذر از بحران ، از حمايت بيدريغ تمامي افراد خانواده نيز بر خوردار بودند.

  با كوچكتر شدن خانواده هاي گسترده و تبديل آن به خانواده زن و شوهري يا خانواده هسته اي تغييرات زيادي در اهميت و كاركرد نهاد خانواده نيز آشكار گشت ، مها جرت و شهر نشيني و گستردگي زندگي شهري ، ميزان حضور والدين در خانواده را كاهش داده و نحوه تعامل آنان را با ساير اعضاء خانواد ه بخصوص جوانان تغيير داده است حلقه روابط اجتماعي روز بروز نا پايدارتر واستمرار روابط انساني بين افراد مختلف از جمله افراد خانواده ضعيف تر گرديد و نوعي بي تفاوتي اخلاقي نسبت به يكديگر در بعضي از افراد شكل گرفته است خانواده هاي امروز نسبت به خانواده هاي گسترده با مشكلات بيشتري روبرو هستند و حل اين مشكلات توان بيشتري رااز والدين طلب ميكند واين در شرايطي است كه تغييرات زيادي در تعريف كاركردهاي خنواده نيز صورت گرفته است . در بسياري از كشورهاي آفريقايي ، آسياي مركزي ، آمريكاي جنوبي ، خاور ميانه و نيز ايران توسعه شهر نشيني به شدت در حال گسترش است و به دنبال آن تعداد بزهكاران اجتماعي رو به فزوني نهاده است.

  تحولات نظام سياسي ايران در ساليان اخير ،همراه با تغييرو تحول در ساختار طبقاتي جامعه موجب افزايش اختلاف طبقاتي ، ورشد اقشار كم در آمد گشته است . تعدادي از مردم از دريافت خدمات حمايتي ، آموزشي و بهداشتي مناسب محروم مانده اند و جوانان و نو جوانان در اين ميان نخستين گروهي هستند كه بشدت تحت تاثير اين محروميتها قرار گرفته اند . رشد غير متعادل جمعيت در طول ساليان نخستين انقلاب و مشكلات ناشي از جنگ براي گروهي عظيم از جوانان اين ارمغان را به همراه آورد كه براي تامين زندگي واستفاده از مزاياي شهر نشيني به شهرها روي آور شدند ، با توجه به هرم سني جمعيت ايران ونرخ رشد آن ،اگر براي مشكل جوانان (دختر وپسر)چاره انديشي نشود بزودي تبديل به يك معضل انساني _ اجتماعي خواهد گرديد . زيرا با توجه به اينكه جرم بيشترين قربانيان خودرا از ميان اقشار آسيب پذير مي گزيند، انتظار افزايش جرم وبزه بدنبال افزايش آماري جوانان بزهكار امري اجتناب ناپذير بنظر ميرسد. بنابراين بنظر ميرسد عوامل بوجود آورنده بزهكاري در جوانان ويا بطور كل در سطح اجتماع از جمله معضل بد حجابي را بايد هم در سطح كلان و هم در سطح خرد جستجو نمود . سطح كلان آن مربوط به نابرابريها و تضادهاي اجتماعي و رو به گسترش جامعه امروز ايران است كه اختلاف طبقاتي را بشدت دامن زده است و سطح خود آن مربوط به تغيير ساختار و بهسازي رواني محيط خانواده هاست كه آسيبهاي روني و اجتماعي زيادي آنان را تهديد مي كند.

  عدم طرح و تبيين درست و جذاب الگوها و اسوه هاي ديني از طرف دولتمردان و سياستهاي فرهنگي كشور در طول بعد از انقلاب ،متناسب با مقتضيات و تحول نيازهاي نسل حاضر ، الگو پذيري تعدادي از جوانان و نو جوانان از ماهواره ها ، اينتر نت ، فيلمها ،هنر پيشه ها خواننده ها و ورزشكاران باعث گرديده كه نحوه رفتار و حضور جوانان در جامعه به شكل تقليد از پوشش ،گفتار و آرايش آنان باشد . متاسفانه در اين بين بايد ضعف و عمق نداشتن باورها و اعتقادات ديني در خانواده را بدان اضافه نمود كه باعث ميگردد جهان بيني توحيدي و اعتقادات مذهبي در بين فرزندان باعث عدم پيروي و همانند سازي فرزندان با برخي از والدين ديندار گردد.

  تعاريف واصطلاحات:

  حجاب :حجاب در لغت به معناي حايل شدن ، پوشاندن ، مانع شدن است.الحجاب مفرد كلمة حجب به معناي :پرده ،پوشش ، لباس ، پارچه ، و هر چيزي كه چيز ديگري را بپوشاند يا هر مانع و حايل و فاصله ميان دو يا چند چيز.

  اجتماع :گروهي وسيع شامل سازمانهاي متعدد و مركب از كثيري زن ومردوكودك كه طي زمان درازي از اتكاي متقابل و نظم گروهي بهره مند باشند، جامعه (سوسايتي)خوانده ميشودوجامعه اي كه وابسته محلي معين و از جامعه هاي ديگر كم و بيش بي نياز باشد اجتماع(كاميو نتي) ناميده ميشود.

  فرهنگ:همه يافته هاي بشر را فرهنگ گويند.

  نهاد:نهاد عبارت از بخش نا خود آگاه هر فرد.

  هنجار: (استاندارد شرايط)همان رعايت كردن رفتارهاي مورد قبول جامعه است.

  انحراف :يعني دوري جستن از هنجارها و زماني اتفاق مي افتد كه فرد يا گروهي معيارهاي جامعه را رعايت نكنند . انحراف همان رفتار منفي است.

  نظريه هاي مختلف در مورد حجاب :

  1-نظريه زيست شنا سان:

  برخي از زيست شناسان به وجود نوعي احساس حياء و خجلت در جنس ماده اشاره مي كنند و منشاء حشمت و حجاب زنان را نيز همان حياء مي دانند.

  دكتر فخري فيزيولوژيست مصري چنين مي گويد :

  ريشه و مبداء حجاب ،همان احساس حيا و خجلت است،زيرا انسان  از آن جهت كه از چيزي احساس حيا مي كند ،از ظهور آن نزد ديگر مردمان دوري مي ورزد و از همين احساس حياء ،پوشاندن و حجاب سر چشمه مي گيرد.

   

  2- نظريه روانشنا سان:

  برخي از روانشناسان در تاييد اين مطلب كه حجاب وپوشش زن فطري است از وجود حياء در نهاد انسان نام مي برند كه به دو صورت باز دارنده و هدايت كننده ايفاي نقش مي كند ، بدينسان از نظر آنان ،حيا تعديل كننده غرايز و ضامن اجراي بسياري از قوانين اجتماعي _ اخلاقي است.

  روانشناسان معتقدند كه حياء با آفرينش زن به هم آميخته است و تغييرات جسمي دوران بلوغ كه معمولا" با بروز حالات روحي و رواني مختلفي همراه است ،عامل دروني حياء را به نمايش مي گذارد.

   

  3- نظريه جامعه شنا سان :

  از آنجا كه انسان موجودي است اجتماعي و به تعبير ديگر (( مدني طبع )) جامعه شناسان حجاب و پوشش زن را مقتضاي طبيعي جامعه بشري معرفي كرده اند.

  در كتاب زن از نظر حقوق اسلامي آمده است :

  لزوم پوشانيدن زن در برابر مردان ، يكي از امور طبيعي است زيرا با ثابت بودن اين اصل كه هر چه زن به تقوا وعفاف و پرهيزكاري از هر گونه اعمال مخالف عفت مايلتر باشد اساس زندگي خانوادگي مستحكمتر ودر نتيجه ، سعادت و رفاه اجتماعي كاملتر خواهد بود. جاي ترديد باقي نمي ماند كه زنان موظفند به منظور جلوگيري از شيوع زنا وتحريك احساسات پست شهوي ، با لباس ساده خود را بپوشانن وهنگام معاشرت با مردان و بيرون رفتن از منزل و شركت در مجالس از پرده دري خودداري نمايند.

  استاد شهيد مرتضي مطهري:

  حياءو عفت و ستر و پوشش، تدبيري است كه خود زن با يك نوع الهام براي گرانبها كردن خود و حفظ موقعيت خود در برابر مرد بكار برده است . زن با هوش فطري و با يك حس مخصوص به خود در يافته است كه از لحاظ جسمي نمي تواند با مرد برابري كند و اگر بخواهد در ميدان زندگي با مرد پنجه نرم كند از عهده زور و بازوي مرد بر نمي آيد واز طرف ديگر نقطه ضعف مرد را در همان نيازي يافته است كه خلقت در وجود مرد نهاده است كه او را مظهر عشق و طلب و زن را مظهر معشوقيت و مطلوبيت قرا داده است.

   

 •  

  نماز و اسرار تربيتي آن

  نماز موجب ياد خداست:

  ياد خدا بهترين وسيله براي خويشتن داري و كنترل غرايز سركش و جلوگيري از روح طغيان است. «نمازگزار» همواره به ياد خدا مي‏باشد، خدايي كه از تمام كارهاي كوچك و بزرگ ما آگاه است، خدايي كه از آنچه در زواياي روان ما وجود دارد و يا از انديشه ما مي‏گذارد، مطلع و باخبر است و كمترين اثر ياد خدا اين است كه به خودكامگي انسان و هوسهاي وي اعتدال مي‏بخشد، چنان كه غفلت از ياد خدا و بي خبري از پاداشها و كيفرهاي او، موجب تيرگي عقل و خرد و كم فروغي آن مي‏شود.

  انسان غافل از خدا در عاقبت اعمال و كردار خود نمي‏انديشد و براي ارضاي تمايلات و غرايز سركش خود حد و مرزي را نمي‏شناسد و اين نماز است كه او را در شبانه روز پنج بار به ياد خدا مي‏اندازد و تيرگي غفلت را از روح و روانش پاك مي‏ساز

  نماز موجب ياد خداست:

  ياد خدا بهترين وسيله براي خويشتن داري و كنترل غرايز سركش و جلوگيري از روح طغيان است. «نمازگزار» همواره به ياد خدا مي‏باشد، خدايي كه از تمام كارهاي كوچك و بزرگ ما آگاه است، خدايي كه از آنچه در زواياي روان ما وجود دارد و يا از انديشه ما مي‏گذارد، مطلع و باخبر است و كمترين اثر ياد خدا اين است كه به خودكامگي انسان و هوسهاي وي اعتدال مي‏بخشد، چنان كه غفلت از ياد خدا و بي خبري از پاداشها و كيفرهاي او، موجب تيرگي عقل و خرد و كم فروغي آن مي‏شود.

  انسان غافل از خدا در عاقبت اعمال و كردار خود نمي‏انديشد و براي ارضاي تمايلات و غرايز سركش خود حد و مرزي را نمي‏شناسد و اين نماز است كه او را در شبانه روز پنج بار به ياد خدا مي‏اندازد و تيرگي غفلت را از روح و روانش پاك مي‏سازد.

  به راستي، انسان كه پايه حكومت غرايز در كانون وجود او مستحكم است، بهترين راه براي كنترل غرايز و خواستهاي مرزنشناس او همان ياد خدا، ياد كيفرهاي خطاكاران و حسابهاي دقيق و اشتباه‏ناپذير آن مي‏باشد. از اين نظر قرآن يكي از اسرار نماز را ياد خدا معرفي مي‏كند: «اقم الصلوة لذكري؛ نماز را براي ياد من بپادار!» (1(

   •  دوري از گناه:

  نمازگزار ناچار است كه براي صحت و قبولي نماز خود از بسياري از گناهان اجتناب ورزد؛ مثلا، يكي از شرايط نماز مشروع بودن و مباح بودن تمام وسايلي است كه درآن به كار مي‏رود، مانند آب وضو و غسل، جامه‏اي كه با آن نماز مي‏گزارد و مكان نمازگزار، اين موضوع سبب مي‏شود كه گرد حرام نرود و در كار و كسب خود از هر نوع حرام اجتناب نمايد؛ زيرا بسيار مشكل است كه يك فرد تنها در امور مربوط به نماز به حلال بودن آنها مقيد شود و در موارد ديگر بي پروا باشد.

  گويا آيه زير به همين نكته اشاره مي‏كند و مي‏فرمايد: «ان الصلوة تنهي عن الفحشأ و المنكر؛ كه نماز(انسان را) از زشتيها و گناه باز مي‏دارد.» (2(

  بالاخص اگر نمازگزار متوجه باشد كه شرط قبولي نماز در پيشگاه خداوند اين است كه نمازگزار زكات و حقوق مستمندان را بپردازد؛ غيبت نكند؛ از تكبر و حسد بپرهيزد؛ از مشروبات الكلي اجتناب نمايد و با حضور قلب و توجه و نيت پاك به درگاه خدا رو آورد و به اين ترتيب نمازگزار حقيقي ناگزير است تمام اين امور را رعايت كند. روي همين جهات، پيامبر گرامي ما(صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) مي‏فرمايد: نماز چون نهر آب صافي است كه انسان خود را در آن شست و شو دهد، هرگز بدن او آلوده و كثيف نمي‏شود. همچنين كسي كه در شبانه روز پنج مرتبه نماز بخواندو قلب خود را در اين چشمه صاف معنوي شست و شو دهد، هرگز آلودگي گناه بر دل و جان او نمي‏نشيند.

  آثار فردي و تربيتي نماز به آنچه كه گفته شد منحصر نيست؛ ولي اين نمونه  مي‏تواند نشانه كوچكي از اسرار بزرگ اين عبادت بزرگ اسلامي باشد.

  • نظافت و بهداشت :

  از آنجا كه نمازگزار در برخي از مواقع همه بدن را بايد به عنوان «غسل» بشويد و معمولا در شبانه روز چند بار وضو بگيرد و پيش از غسل و وضو تمام بدن خود را از هر نوع كثافت و آلودگي پاك سازد؛ ناچار يك فرد تميز و نظيف خواهد بود. از اين نظر نماز به بهداشت و موضوع نظافت كه يك امر حياتي است كمك مي‏كند.

   • انضباط و وقت‏ شناسي :

  نمازهاي اسلامي هر كدام براي خود وقت مخصوص و معيني دارد و فرد نمازگزار بايد نمازهاي خود را در آن اوقات بخواند، لذا اين عبادت اسلامي به انضباط و وقت‏شناسي كمك مؤثري مي‏كند.

  بالاخص كه نمازگزار بايد براي اداي فريضه صبح پيش از طلوع آفتاب از خواب برخيزد، طبعا يك چنين فردي گذشته از اين كه از هواي پاك و نسيم صبحگاهان استفاده مي‏نمايد، به موقع فعاليتهاي مثبت زندگي را آغاز مي‏كند.

  آثار فردي و تربيتي نماز به آنچه كه گفته شد منحصر نيست؛ ولي اين نمونه مي‏تواند نشانه اسرار بزرگ اين عبادت بزرگ اسلامي باشد


  احاديث نماز

  * قال الله تعالی فی کتابٍ حکیم:

  واستعینوا بالصبر و الصلاة

   * خداوند در قرآن مجید می فرماید:

  به وسیله صبر (روزه) و نماز طلب کمک کنید.

  * قال الله تعالی فی کتابٍ حکیم:

  واستعینوا بالصبر و الصلاة

    * خداوند در قرآن مجید می فرماید:

  به وسیله صبر (روزه) و نماز طلب کمک کنید.

   * قال رسول الله (ص):

   قرة عینی فی الصلاة

  * پیامبر گرامی اسلام (ص) می فرمایند:

  نمازنور چشم من است.

   * قال رسول الله (ص):

  افضل الاعمال الصلاة الاول وقتها

   * پیامبر اعظم (ص) فرمودند:

  برترین اعمال، نماز اول وقت است

   


  گزارش برنامه های عمومی و اختصاصی ترویج و توسعه ی فرهنگ اقامه ی  نماز در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان

  گزارش برنامه های عمومی و اختصاصی ترویج و توسعه ی فرهنگ اقامه ی نماز

   

  برنامه ها و فعالیتهای مرتبط با  راهبرد اول ( تمهید امکان و شرایط اقامه ی نماز ):

  1- اختصاص مکان و احداث بنای نمازخانه در مراکز وابسته

  2-  نصب پوستر احادیث هفتگی با موضوع نماز در فضای نمازخانه

  برنامه ها و فعالیتهای مرتبط با راهبرد دوم ( آگاه سازی و توانمندسازی افراد در امر نماز):

  1-  نصب پوستر احادیث هفتگی با موضوع نماز

  2- نصب پوستر احکام نماز  ( تصویری)

  برنامه ها و فعالیتهای مرتبط با راهبرد سوم ( تبلیغ و ترویج فرهنگ اقامه نماز ):

  1- پخش صوت اذان ظهر در فضای اداری

  2-  بیان احکام و جایگاه نماز و فضیلت نماز اول وقت توسط امام جماعت اداره کل

  3-  توزیع CDآموزشی و کتاب  حاوی مطالبی در خصوص احکام و فلسفه ی نماز

  4-  الزامی نمودن پخش اذان ظهر در مراکز توسط دبیر ستاد اقامه ی نماز و مدیر کل

  5-  الزام مراکز به تجهیز و رسیدگی به فضای نمازخانه ها

    6-  حضور کارکنان و مسئولان هر واحد اداری در نماز جماعت

   

 •  

  امر به معروف و نهي از منكر، مراتب و شيوه هاي آن

  با توجه به فلسفه خلقت انسان كه طبق بيان قرآن كريم عبوديت و بندگي است و از طرفي وجه تمايز انسان با ساير موجودات به ناطق و عاقل بودن انسان و حركت او به سوي كمال مي باشد، اهميت و جايگاه اين دو فريضه الهي، يعني امر به معروف و نهي از منكر بيشتر تبيين و روشن مي گردد. از آنجايي‌كه انسان غافل است و به دليل عارض شدن نسيان بسياري از مواردي كه مفيد براي اوست فراموش مي‌كند بنابراين امر به معروف و نهي از منكر جزء ضرورياتي است كه در جهت نيل به كمال براي هر انساني ضرورت پيدا مي كند. به اين جهت است كه حضرت امام محمد باقر(ع) مي فرمايد: «ان الامر بالمعروف و النهي عن المنكر فريضه عظيم بها تقام الفرائض ...» ‌(1) يعني امر به معروف و نهي از منكر واجب عظيم و بزرگي است كه پابرجايي ساير واجبات به آن بستگي دارد. از تعبير "بها تقام الفرائض" چنين استفاده مي شود كه امر به معروف و نهي از منكر از لوازم حكومت اسلامي به شمار مي رود.

   

  امر به معروف و نهي از منكر در قرآن كريم

  به طور كلي مي توان گفت كه ريشه و كليات احكام شرعي را بايد در قرآن كريم و شرح و تفصيل و شاخه هاي آن را در سنت جست. قرآن كريم در آيه هاي فراواني به فريضه امر به معروف و نهي از منكر اشاره كرده است كه در اين جا به برخي از اين آيات مي پردازيم:

  1.  "يؤمنون بالله و اليوم الآخر و يامرون بالمعروف و ينهون عن المنكر و يسارعون في الخيرات و اولئك من الصالحين"‌(2)

   

  به طور كلي مي توان گفت كه ريشه و كليات احكام شرعي را بايد در قرآن كريم و شرح و تفصيل و شاخه هاي آن را در سنت جست. قرآن كريم در آيه هاي فراواني به فريضه امر به معروف و نهي از منكر اشاره كرده است كه در اين جا به برخي از اين آيات مي پردازيم:

  1.  "يؤمنون بالله و اليوم الآخر و يامرون بالمعروف و ينهون عن المنكر و يسارعون في الخيرات و اولئك من الصالحين"‌(2)

  به خدا و روز واپسين ايمان مي آورند؛ امر به معروف و نهي از منكر مي كنند؛ و در انجام كارهاي نيك، پيشي مي گيرند؛ و آنها از صالحانند. ‌(3)

  2.     "ولتكن منكم امه يدعون الي الخير و يامرون بالمعروف و ينهون عن المنكر و اولئك هم المفلحون"‌(4)

  بايد از ميان شما، جمعي دعوت به نيكي، و امر به معروف و نهي از منكر كنند. و آنها همان رستگارانند.‌(5)

  3.     "كنتم خير امه اخرجت للناس تامرون بالمعروف و تنهون عن المنكر و تؤمنون بالله".‌(6)

  شما بهترين امتي بوديد كه به سود انسان‌ها آفريده شده اند،؛ چه اينكه امر به معروف و نهي از منكر مي‌كنيد و به خدا ايمان داريد. ‌(7)

  4.     "ان الله يامر بالعدل و الاحسان و ايتاء ذي القربي و ينهي عن الفحشاء و المنكر..." ‌(8)

  خداوند به عدل و احسان و بخشش به نزديكان فرمان مي دهد؛ و از فحشا و منكر و ستم، نهي مي‌كند..‌(9)

  از مجموع آيات فوق چنين بر مي آيد كه امر به معروف و نهي از منكر داراي اهميت بسيار زيادي از منظر قرآن كريم مي باشد و همه آحاد جامعه اعم از دولتمردان و عموم مردم را شامل مي شود و به طور كلي از آيات فوق نكات زير را مي توان استنتاج نمود:

  1-    وجوب امر به معروف و نهي از منكر از بديهيات است و كسي از مسلمانان در آن شك نكرده است.

  2-    وجوب اين دو فريضه در همه اديان الهي بوده و امت‌هاي گذشته نيز بدان مكلف بوده اند.

  3-    امر به معروف و نهي از منكر از شئون پيامبري است.

  4-    ترك امر به معروف و نهي از منكر علت نابودي جوامع گذشته بوده است.

  5-    امر به معروف و نهي از منكر از حقوق متقابل مسلمانان است و افراد جامعه اسلامي در برابر آن مسئولند.

  6-    زنان نيز مكلف به امر به معروف و نهي از منكر هستند.

  7-    امر به معروف و نهي از منكر نيازمند كسب قدرت است.

   


   

  سير امر به معروف و نهي از منكر از منظر قرآن

  به طور كلي اگر آيات قرآن را در مورد امر به معروف و نهي از منكر بررسي كنيم، مي بينيم كه از ذات پاك خداوند صادر شده و پيامبران، حاكمان صالح، مجموعه امت و فرد فرد جامعه موظف به اجراي آن هستند. براي شناخت اين مراتب، رتبه بندي زير قابل توجه است:

  1-  ذات پاك خداوند متعال: "ان الله يامر بالعدل و الاحسان و ينهي عن الفحشاء و المنكر و البغي ...." ‌(10) در اينجا به خاطر اهميت اين دو فريضه ذات خداوند متعال به عنوان آمر به معروف و ناهي از منكر مي باشد.

  2-  پيامبر اكرم(ص) " ... يامرهم بالمعروف و ينهاهم عن المنكر.... "‌(11) در اين مرتبه خاتم پيامبران حضرت محمد(ص) به اين عنوان انتصاب داده شده است.

   

  به طور كلي اگر آيات قرآن را در مورد امر به معروف و نهي از منكر بررسي كنيم، مي بينيم كه از ذات پاك خداوند صادر شده و پيامبران، حاكمان صالح، مجموعه امت و فرد فرد جامعه موظف به اجراي آن هستند. براي شناخت اين مراتب، رتبه بندي زير قابل توجه است:

  1-  ذات پاك خداوند متعال: "ان الله يامر بالعدل و الاحسان و ينهي عن الفحشاء و المنكر و البغي ...." ‌(10) در اينجا به خاطر اهميت اين دو فريضه ذات خداوند متعال به عنوان آمر به معروف و ناهي از منكر مي باشد.

  2-  پيامبر اكرم(ص) " ... يامرهم بالمعروف و ينهاهم عن المنكر.... "‌(11) در اين مرتبه خاتم پيامبران حضرت محمد(ص) به اين عنوان انتصاب داده شده است.

  3-  حاكمان صالح(امامان): "الذين ان مكناهم في الارض اقاموا الصلوه و آتوا الزكوه و امروا بالمعروف و ينهوا عن المنكر ..." ‌(12) در مرتبه سوم كساني كه قدرت و مكنت در روي زمين به آنان داده شده است موظف به برپاداشتن نماز، پرداختن زكات و امر به معروف و نهي از منكر شده اند.

  4-  هيئت هاي امر به معروف و نهي از منكر: "و لتكن منكم امه يدعون الي الخير و يامرون بالمعروف و ينهون عن المنكر ..." ‌(13) در مرتبه چهارم گروههايي از مردم كه اين شايستگي را پيدا مي كنند كه ديگران را دعوت به خير و صلاح مي كنند و امر به معروف و نهي از منكر مي كنند.

  5-  مجموعه امت: "كنتم خير امه اخرجت للناس تامرون بالمعروف و تنهون عن المنكر و تؤمنون بالله ..." ‌(14) در مرتبه پنجم نيز همه مردم موظف به انجام اين فريضه الهي شده اند، براين اساس تمام آحاد افراد مؤمن و متدين مأمور به انجام اين دو فريضه الهي هستند


   

   

   امر به معروف و نهي از منكر از نگاه معصومين(ع)

  اگر بررسي عميق در مضامين آيات و روايات اسلامي و معارف ديني داشته باشيم كاملاً مبرهن است كه بيانات معصومين(ع) ترجمان قرآن كريم و تفسير آن است و هر دو از يك منبع سيراب مي‌شوند. در اين زمينه اين دو فريضه‌ الهي را از منظر روايات معصومين(ع) مورد بررسي قرار داده و به بعضي از آنها اشاره مي‌كنيم

   

  اگر بررسي عميق در مضامين آيات و روايات اسلامي و معارف ديني داشته باشيم كاملاً مبرهن است كه بيانات معصومين(ع) ترجمان قرآن كريم و تفسير آن است و هر دو از يك منبع سيراب مي‌شوند. در اين زمينه اين دو فريضه‌ الهي را از منظر روايات معصومين(ع) مورد بررسي قرار داده و به بعضي از آنها اشاره مي‌كنيم:

  1-  قال رسول الله(ص): "... اذا لم يامروا بالمعروف و لم ينهوا عن المنكر ... سلط الله عليهم شرارهم فيدعوا عند ذلك خيارهم فلايستجاب لهم"‌(15)

  پيامبر اكرم(ص) مي فرمايند: ... زماني كه امر به معروف و نهي از منكر نكردند... خداوند متعال، بدترين و شرورترين آنها را بر آنان مسلط مي كند، پس در اين هنگام دعا مي كنند ولي دعاي آنان مستجاب نمي شود.

  2-  قال رسول الله(ص): "الا اخبركم عن اقوام ليسوا بانبياء و لا شهداء يغبطهم الناس يوم القيامه بمنازلهم من الله عز و جل، علي منابرهم من نور.   قيل: من هم يا رسول الله؟  قال: هم الذين يحببون عبادالله الي الله و يحببون الله الي عباده.  قيل: هذا حببوا الله الي عباده فكيف يحببون عبادالله الي الله؟   قال: يامرونهم بما يحب الله و ينهونهم عما يكره الله فاذا اطاعوهم احبهم الله".‌(16)

  پيامبر اكرم(ص) در رابطه با اهميت امر به معروف و نهي از منكر فرمودند: آيا شما را از كساني خبر دهم كه نه انبيا و نه شهدا هستند ولي مردم(انبيا و شهدا) به مقام و مرتبت و جايگاه آنان در پيش خدا كه بر منبرهايي از نور هستند غبطه مي خورند؟  سؤال شد: اي رسول خدا(ص) آنان چه كساني هستنند؟  پيامبر(ص) فرمود: آنان كساني هستند كه بندگان خدا را محبوب خدا و خدا را محبوب بندگانش مي گردانند.  سؤال شد: معناي محبوب گردانيدن خدا در پيش بندگانش معلوم است اما چگونه بندگان خدا را محبوب خدا مي گردانند؟  پيامبر(ص) در جواب فرمود: به چيزي كه خداوند متعال دوست دارد دعوت مي كنند و از چيزي كه خداوند متعال بدش مي آيد نهي مي كنند، پس هنگامي كه بندگان خدا، او را اطاعت مي كنند محبوب خدا مي گردند و خداوند متعال آنان را دوست مي دارد.

  3-  قال رسول الله(ص): "من امر بالمعروف و نهي عن المنكر فهو خليفه الله في ارضه و خليفه رسول الله و خليفه كتابه"‌(17)

  رسول خدا(ص) فرمودند: كسي كه امر به معروف و نهي از منكر كند، جانشين خدا، پيامبر خدا(ص) و كتاب خدا در روي زمين است.

  4-    قال امير المؤمنين علي(ع): "لاتتركوا الامر باالمعروف و النهي عن المنكر فيول عليكم شراركم".‌(18)

  اميرالمؤمنين حضرت علي(ع) فرمودند: امر به معروف و نهي از منكر را رها نكنيد در غير اين صورت بدترين شما بر شما حاكم مي شوند.

  5-    قال الحسين(ع): "... انما خرجت لطلب الاصلاح في امه جدي، اريد ان آمر بالمعروف و انهي عن المنكر...". ‌(19)

  امام حسين عليه السلام در نامه معروفش به برادرش محمد حنفيه در باره فلسفه قيامش در فرازي مي فرمايد: من براي اصلاح امت جدم رسول خدا(ص) قيام كردم، مي خواهم امر به معروف و نهي از منكر نمايم...

  البته در اين باره روايات متعددي وجود دارد كه در اين مجال نمي گنجد


   

   

  شيوه هاي عملي امر به معروف و نهي از منكر

  هدف عمده و اساسي در امر به معروف و نهي از منكر محقق شدن معروف و زدوده شدن منكر است. براي نيل به اين هدف به نظر مي رسد كه بايد به دنبال بهترين و مؤثرترين راهكارها و شيوه هاي عملي بوده باشيم كه در اين راستا موارد زير پيشنهاد مي گردد

   

  هدف عمده و اساسي در امر به معروف و نهي از منكر محقق شدن معروف و زدوده شدن منكر است. براي نيل به اين هدف به نظر مي رسد كه بايد به دنبال بهترين و مؤثرترين راهكارها و شيوه هاي عملي بوده باشيم كه در اين راستا موارد زير پيشنهاد مي گردد:

  1-  شيوه عملي: اولين و مؤثرترين شيوه در امر به معروف و نهي از منكر تبليغ عملي است. يكي از مهمترين عوامل موفقيت پيامبر اكرم(ص) و ائمه(ع) در ترويج و گسترش مكتب، توجه به اين شيوه بوده است. پيامبر اكرم(ص) در اغلب كارها از قبيل كندن خندق، ساختن مسجد و برنامه هاي فرهنگي و اجتماعي و .... قبل از اينكه ديگران را تشويق به اين كار كند خود پيشقدم مي شد، همچنانكه امامان معصوم(ع) به اين طريق عمل مي كردند.

  2-  احترام به شخصيت افراد: دومين اصلي كه در تأثير امر به معروف و نهي از منكر در خور توجه است، احترام به شخصيت افراد مي باشد. مرتكبان منكر تا وقتي كه متجاهر به گناه نشده اند، و به طور آشكار خود را نيالوده اند محترمند و نبايد به هتك حرمت آنها پرداخت.

  3-  ارشاد تدريجي: معمولا ما انتظار داريم كساني كه در گرداب منكرات غوطه ور شده اند يك دفعه آنها را از گرداب در آوريم و يك مسلمان ايده آل بسازيم؛ در حالي‌كه تربيت امري تدريجي است و فضايل و رذايل هيچ‌كدام يك مرتبه در جان انسان‌ها به وجود نمي آيند. در حقيقت مي توان گفت كه از علل نزول تدريجي قرآن توجه به اين نكته مهم است، چرا كه قرآن كتاب تربيتي است و براي هدايت انسان‌ها به سوي كمال مطلوب نازل شده است.

  4-  نرمخويي و محبت: از شيوه هاي مهم و مؤثر در امر به معروف و نهي از منكر، نرمخويي و محبت است؛ خصلتي كه موفقيت پيامبر(ص) بنا به تصريح قرآن كريم مرهون آن بوده است.

  5-  تشويق به ارزش‌ها:  يكي از امتيازات مكاتب الهي تشويق به خوبي‌ها و ارزش‌هاست. پيامبر مكرم اسلام(ص) از عامل تشويق در جهت پيشبرد اهداف استفاده‌هاي زيادي مي‌كرد. براي كساني كه دو ركعت نماز براي خدا مي‌خواندند جايزه تعيين مي كرد.‌(20)  پست‌هاي حساس سياسي، فرهنگي و نظامي را به افراد لايقي مي سپرد و به اين ترتيب، امت را به نيكي و پاكي دعوت مي فرمود. براي نمونه اسامه بن زيد هجده ساله را به عنوان فرمانده لشكر منصوب فرمود و....

  6-  ايجاد فضاي امر و نهي: شكي در اين مسئله نيست كه محيط هر چند نقش زيربنايي ندارد ولي در پرورش فضايل و رذايل نقش اساسي دارد. رسالت انبيا نيز مبتني بر اين اصل بود كه محيط را به گونه‌اي آماده سازند تا خود مردم عدالت را بر پادارند:"ليقوم الناس بالقسط".‌(21) بنابراين پيامبر اكرم(ص) مي فرمايد: "كلكم راع و كلكم مسئول عن رعيته".

  7-  برخورد عملي با مرتكبان منكر: به طور كلي اگر در كنار شيوه هاي گذشته اين شيوه را مد نظر نداشته باشيم بدون شك امر به معروف و نهي از منكر بي نتيجه خواهد ماند.

   


  مراتب امر به معروف و نهي از منكر

  -  مرحله انزجار قلبي: علماي اسلام براي امر به معروف و نهي از منكر مراتب و درجات و همچنين اقسامي قائل شده‌اند. اولين درجه و مرتبه نهي از منكر، هجر و اعراض يا انكار قلبي است و اين در مواردي است كه ما با شخصي كه با او صميميت داريم قطع رابطه كنيم و نسبت به او سردي نشان دهيم و اين برخورد، براي او تنبه تلقي شود، يعني تحت يك زجر و شكنجه روحي قرار گيرد و اين عمل ما در جلوگيري از كار بد او تأثير داشته باشد؛ در غير اين صورت چه بسا فردي كه از قطع رابطه ما استقبال كرده و او هم قطع رابطه كند و آزادتر دنبال منكرات و كارهاي زشت برود در چنين مواردي اين كار درست نيست

   

  1-  مرحله انزجار قلبي: علماي اسلام براي امر به معروف و نهي از منكر مراتب و درجات و همچنين اقسامي قائل شده‌اند. اولين درجه و مرتبه نهي از منكر، هجر و اعراض يا انكار قلبي است و اين در مواردي است كه ما با شخصي كه با او صميميت داريم قطع رابطه كنيم و نسبت به او سردي نشان دهيم و اين برخورد، براي او تنبه تلقي شود، يعني تحت يك زجر و شكنجه روحي قرار گيرد و اين عمل ما در جلوگيري از كار بد او تأثير داشته باشد؛ در غير اين صورت چه بسا فردي كه از قطع رابطه ما استقبال كرده و او هم قطع رابطه كند و آزادتر دنبال منكرات و كارهاي زشت برود در چنين مواردي اين كار درست نيست.

  2-  مرحله زباني: درجه دومي كه علما و دانشمندان براي نهي از منكر ذكر كرده اند، مرحلة زبان است. چه بسا آن بيماري كه دچار منكري است، به دليل جهالت و ناداني و تحت تأثير يك سلسله تبليغات قرار گرفته است، احتياج به مربي، هادي، راهنما و معلم دارد تا با او تماس بگيرد و با كمال مهرباني با او صحبت كند، موضوع را با او در ميان بگذارد تا معايب و مفاسد را برايش تشريح كند تا آگاه شود و بازگردد.

  3-  مرحله عمل: مرحله سوم عمل است. گاهي طرف در درجه و حالي است كه نه اعراض و هجران و نه زبان و بيان بر او تأثير نمي‌گذارد. در اينجا بايد از راه عمل وارد شد. وارد عمل شدن نه تنها به زور گفتن نيست، كتك زدن و مجروح كردن نيست، البته مواردي هم هست كه جاي تنبيه عملي است كه آن هم از شئون حكومت اسلامي است و شهروندان جامعه اسلامي از پيش خود حق اعمال اين تنبيهات را ندارند. امر به معروف عملي اين است كه نبايد تنها به گفتن قناعت كند و فكر كنيم همه چيز را گفتن درست مي شود. گفتن، شرط لازم است ولي كافي نيست. بايد عمل كرد و آنچه مربوط به شهروندان است برخورد عملي غيرمستقيم است.

   

   

 •  

   

   

  به گزارش روابط عمومي اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان كردستان احمدی مدیر کل آموزش فنی استان در جلسه روسای مراکز که با حضور معاونین ستادی ، روسای مراکز آموزش فنی و حرفه ای استان و کارشناسان حوزه مدیریت برگزار گردید آموزش های مهارتی متناسب با نیاز منطقه را راه حل مناسب در جهت اشتغال زایی عنوان کرد.
  در ابتدای جلسه احمدی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و خلق حماسه سیاسی ملت فهیم ایران در انتخابات ریاست جمهوری و تبریک این حماسه ملت به رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی ) و همچنین تبریک به مناسبت صعود غرورآفرین ملی پوشان تیم فوتبال کشورمان به جام جهانی برزیل گردهمایی کارشناسان بودجه سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور را نقطه عطفی در جهت حل برخی از مشکلات استان بیان نمود.
  در ادامه احمدی گفت:با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان ماه میهمانی خدا لازم است مسئولین و روسای محترم با تدارک برنامه های ویژه ای برای همکاران مجموعه از قبیل مراسم ختم قرآن کریم ومراسمات مذهبی امکان استفاده بیشتر همکاران مجموعه را از این ماه پربرکت فراهم آورند.
  احمدی بیان داشت 3500 نفرساعت تعهد آموزش استان است که اعتبار انجام 2500 نفر ساعت آن به استان تخصیص داده شده است و مابقی آن با تلاش روسای محترم مراکز به صورت دوره های بدون هزینه برگزار می گردد.
  در ادامه احمدی با ارائه آمار جمعیت فعال در حوزه های صنعت ، خدمات و کشاورزی وآمار  آموزش های ارائه شده این اداره کل در حوزه های مذکور گفت که آموزش های ارائه شده در بخش کشاورزی به صورت محدود اجراء گردیده است که با توجه به شرایط اقلیمی استان و فعالیت تعداد کثیری از مردم سطح استان در این حوزه خواستار  ارائه آموزش های مهارتی با توجه به نیاز های بومی استان گردید.
  در ادامه احمدی خاطر نشان کرد در رویکرد دولت یازدهم آموزش های فنی و حرفه ای از جایگاه ویژه ای برخوردار است یاد آور شد سعی و تلاش همکاران در تحقق اهداف دولت رئیس جمهورمنتخب مردم  می تواند گره گشا بیکاری جوانان این مرز و بوم باشد.
  در ادامه احمدی به بررسی مشکلات و پیشنهادات روسای محترم مراکز پرداخت و با بحث و تبادل نظر تصمیمات مهمی در راستای اجرای برنامه های آموزشی در سال جاری گرفته شد.

   

   

   

   

   

 • مديركل امور عمراني سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اشاره به وجود 676 پروژه این سازمان گفت: 444 پروژه از سال 84 تاکنون افتتاح شده و 232 طرح نیز در دست احداث است.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان داوود ناصری‌امید ظهر امروز در همایش کارشناسان بودجه ادارات کل سازمان آموزش فنی‌ وحرفه‌ای کشور یکی از شاخص‌های توسعه کشور را میزان  اعتبارات تملک دارائی ها برای ایجاد زیرساخت‌ها عنوان کرد.
  وی در ادامه طی گزارشی با اشاره به وجود 676 پروژه در کشور از سال 84 تاکنون گفت: در این مدت 444 پروژه افتتاح و مابقی در حال ساخت است که تمامی اعتبارات آنها از محل منابع استانی تأمین شده و مجهز کردن این طرح‌ها از محل اعتبارات ملی انجام می‌شود.
  مديركل امور عمراني سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با تأکید بر فعالیت مطلوب سازمان در اجرای این طرح‌ها، 297 مورد از آنها رااز مصوبات سفرهای استانی هیئت دولت اعلام کرد و افزود: 349 طرح از مصوبات خود استان‌ها و 30 طرح نیز از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان‌های مختلف کشور در دست اجرا است.
  ناصری امید اعتبارات مصوب استان‌ها در سال 89 را 58 میلیارد تومان عنوان و خاطرنشان کرد: از این میزان، 51 میلیارد تومان در این سال تخصیص و جذب شد.
  وی میزان اعتبارات مصوب استانی در سال 90 را 53 میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: از این رقم، 36 میلیارد تومان تخصیص داده شد.
  مديركل امور عمراني سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور میزان اعتبارات مصوب استان‌ها در سال 91 را 66 میلیارد تومان عنوان و تصریح کرد: به دلیل محدودیت منابع مالی مبلغ تخصیصی محدود بود  که همین عامل موجب رکود در بسیاری از پروژه‌ها شد.
  ناصری امید  با یادآوری وجود 700 مرکزآموزش  فنی‌ و حرفه‌ای و 290 مرکز خوداشتغالی درسطح  کشور اظهار کرد: به لحاظ اعتبارات تعمیر و نگهداری این مراکزبا کمبود هایی مواجه هستیم که انتظار می رود مدیران محترم کل مناطق با رایزنی با استانداران محترم نسبت به اخذ اعتبارات از محل منابع استانی را بعمل آورند.
  وی با اشاره به تشکیل کمیته عمرانی در تمامی استان‌ها برای رفع این مشکلات خاطر نشان کرد: در این زمینه نیازها احصاء و اولویت‌بندی مسائل انجام شد که بحث کارگاه‌ها و فضاهای آموزشی به عنوان اولویت نخست جذب اعتبارات بخش تعمیرات و نگهداری در نظر گرفته شد.
  مديركل امور عمراني سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بهینه‌سازی سوخت و فضاهای اداری را در رتبه‌های بعدی اولویت‌بندی برای استفاده از بودجه ذکر کرد..
  مديركل امور عمراني سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه 38 پروژه این سازمان با پیشرفت حدود 90 درصدی روبرو است ابراز امیدواری کرد که در سال جاری شاهد افتتاح این پروژها ها باشیم.
  ناصری‌امید در خصوص زیربنای پروژه‌های افتتاح شده اظهار کرد: تا سال 84 حدود 792 هزار مترمربع سطح زیربنای فضاهای آموزش فنی‌حرفه‌ای بود اما از آن سال تاکنون 681 هزار مترمربع به این میزان افزوده شده که این رقم 60 درصد فضاهای ایجاد شده پس از انقلاب را شامل می‌شود.
  وی در پایان ابراز امیدواری کرد با هماهنگی بیشتر و اتخاذ تدابیر مناسب زمینه رشد و شکوفایی مراکز آموزش فنی‌ و حرفه‌ای فراهم شود.

   

 •  

   

   

  به گزارش روابط عمومي اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان كردستان کیایی مدیرکل بودجه و تشکیلات سازمان آموزش فني و حرفه اي كشوردرگردهمایی 2 روزه کارشناسان بودجه سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور حضور پیدا کرد.
   درحاشیه گردهمایی كارشناسان بودجه سازمان آموزش فني و حرفه اي  کشور کیایی  به تشریح برنامه های عملیاتی در حوزه بودجه و تشکیلات در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور پرداخت.
  کیایی گفت : با برنامه ریزی منسجم و دقیق می توان محدودیت ها را به فرصت تبدیل کرد.
  در ادامه کیایی با تعامل و همفکری با کارشناسان بودجه ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای کشور به تدوین بودجه ریزی سال 1392 پرداخت.
  سپس کیایی  با اهدای لوح تقدیر از تلاش ها و زحمات مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان تقدیر نمود.

   

   

   

   

 •  

   

   

  معاون اداری پشتیبانی سازمان آموزش فنی‌ حرفه‌ای کشور با اشاره به لزوم پرهیز از سلیقه‌ای عمل کردن در بودجه‌ریزی گفت: اولویت این سازمان استفاده از تجربیات در بودجه‌بندی است.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان گردهمایی کارشناسان بودجه ادارات کل سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور صبح امروز در سالن همایش‌های مرکز آموزش فنی‌حرفه‌ای شهید ورمقانی سنندج با حضور میهمانانی از سراسر کشور برگزار شد.
  در این مراسم اژدر ولیخانی طی سخنانی با بیان اهداف برگزاری این همایش گفت: رصد مشکلات مربوط به بودجه سازمان و بررسی راهکارها از اهم اهداف تشکیل این سمینار است.
  وی با تأکید بر اینکه در خصوص بودجه سال 92 از تجربیات گذشته در این زمینه استفاده کرده‌ایم خاطرنشان کرد: این موضوع در کنار پرهیز از کار سلیقه‌ای اولویت‌های ما در تنظیم بودجه بوده است.
  معاون اداری پشتیبانی سازمان آموزش  فنی‌ حرفه‌ای کشور با اشاره به اینکه رسالت  سازمان آموزش مهارت‌آموزان است گفت: با توجه به نوع مشاغل، درصد آموزش‌های منجر به اشتغال با یکدیگر تفاوت دارد.
  وی با بیان اینکه نگاه به آموزش فنی و حرفه‌ای سرمایه‌ای است اظهار کرد: به دید هزینه و مصرفی به این آموزش‌ها نمی‌نگریم بلكه سرمايه گذاري بر روي نيروهاي انساني است.
  ولیخانی با تأکیدبر اینکه باید مهارت‌هادر جهت اشتغال سوق داده شود از عملکرد اداره کل آموزش فنی‌حرفه‌‌ای استان کردستان در این زمینه قدردانی و خاطرنشان کرد: این استان از نظر عملکرد جزو بهترین استان‌های کشور  است.
  معاون اداری پشتیبانی سازمان آموزش فنی‌ و حرفه‌ای کشور در پایان ابراز امیدواری کرد با اتخاذ تدابیر مناسب زمینه رشد و تقویت آموزش‌های مهارتی به فراگیران به منظور برخورداری از زندگی بهتر را فراهم آورد.
  در ادامه سید جمیل احمدی مدیرکل آموزش فنی‌و حرفه‌ای استان کردستان در سخنانی هدف از این همایش را برنامه‌ریزی برای برای تنظیم بودجه سالیانه عنوان کرد و گفت : امیدواریم در این سمینار به شکل مطلوبی به این اهداف دست یابیم
  سیدجمیل احمدی بررسی فرصت‌ها و رفع موانع و تهدیدها با همفکری و تعامل مسئولین را از دیگر برنامه‌های این سمینار عنوان کرد.
  وی در پایان پیرامون علت انتخاب کردستان به عنوان میزبان همایش، بازدیدهای قبلی صورت گرفته و فرصت‌های موجود در عرصه های مختلف فعالیت های آموزش فنی‌حرفه‌ای را از عوامل زمینه‌ساز انتخاب این استان و مورد تأئید قرار گرفتن آن برای میزبانی اعلام کرد.

   

   

   

   

 •  

   

   

  به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان ، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان در ابتدا با اشاره حضور کم‌نظیر ملت بصیر و مقاوم و خداجوی ایران اسلامی ،این حماسه حضور را به مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) و رئیس جمهور منتخب مردم جناب آقای دکتر روحانی تبریک گفته و خداوند متعال را بر این نعمت عظیم و همدلی و همبستگی مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی شکرگزاری کرد.
   وی  بیان داشت: بدون تردید حضور حماسی و پرمعنا مردم در دفاع از ارزش‌های الهی انقلاب اسلامی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که در پرتو عنایت الهی و در رقابتی سالم و توأم با آرامش، متانت و اخلاق اسلامی به دست آمده مایه مباهات است
   وی اظهار داشت در کسب این پیروزی ارزشمند باید قدردانی از مردم عزیز ایران اسلامی و لبیک آنان به ندای مقام معظم رهبری در راستای دستیابی به آرمان‌های مقدس نظام جمهوری اسلامی، سجده شکر به درگاه احدیت به جا آورد و با سرلوحه قرار دادن کار و تلاش خالصانه در رفع مشکلات و دغدغه‌های آنان کوشید.
   درادامه احمدی گفت : گردهمایی کارشناسان بودجه سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشورکه با حضور جناب آقای گرائی نژاد رئیس امور آموزشی و فرهنگی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور وآقای ولیخانی معاون اداری و پشتیبانی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و تنی چند از مسئولین ستادی سازمان به میزبانی استان کردستان برگزار می گردد.
  وی در ادامه خاطر نشان کردلازم است کلیه واحد های مربوطه با تعامل و هماهنگی لازم جهت برگزاری هرچه با شکوه تر گردهمایی مذکور گام بردارند .

   

   

   

   

 •  

   

   

  همزمان با فرارسيدن سوم شعبان سالروز ولادت امام حسين (ع)و روز پاسدار از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  سطح استان کردستان تجليل شد.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان  سید جمیل احمدی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان با اهدا لوح سپاس به این عزیزان از زحمات و تلاش های این دلاوران در ایجاد امنیت پایدار در سطح استان تجلیل و قدر دانی نمود.
  در ادامه احمدی افزود: بسيجيان و سبزپوشان سپاه پشتوانه اصلي اين انقلاب و نظام مقدس هستند و توانسته‌اند در مأموريت هاي محوله به نحو احسن انجام وظيفه نمايند .
  احمدی با اشاره به حفظ روحيه شهادت‌طلبي به عنوان يکي از اقدامات سپاه پاسداران خاطر نشان کرد امروز سپاه دارای نيروهاي بصير و آگاه بوده و حفظ و صيانت از نظام اسلامي را با تمام قوا دنبال مي‌کند.
  متن لوح سپاس به این دلاورمردان عرصه شهادت به شرح ذیل است :
  سلام بر شما، مالک اشترها و ابوذرهای زمان که مصداق حرّیت اباعبدالله اید ؛
  درود و رحمت خداوند تبارک و تعالی به مجاهدانی که علم رسالت پاسداری از انقلاب اسلامی را بر دوش کشیده و عنوان پیروی از حضرت ابا عبدا... الحسین را به شایستگی پاس داشته اند و سلام و درود بر شهیدان شاهدی که مصداق« صدقوا ما عاهدوا.. علیه» گردیدند و با خون خود درخت تنومند نظام جمهوری اسلامی را آبیاری نموده اند. کسانی که با ایثار و فداکاری خود در جهت تحقق امر پاسداری از ارزشهای الهی جانفشانی می کنند به یقین از مصادیق بارز نمونه ها هستند. روز میلاد امام حسین(ع)، مجالی است برای پاسداری نام پاسدار. اینجانب ضمن تبریک اعیاد خجسته شعبانیه و سالروز میلاد باسعادت و فرخنده حضرت امام حسین(ع)، امیدوارم شما دلیرمردان روزگار و اسوه های ایثار در پرتو الطاف  بی دریغ الهی و تمسک به غنای منویات عالیه اسلام ناب محمدی (ص) و بهره گیری از آرمانهای بلند بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) و فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت ا.. العظمی امام خامنه ای (مدظله العالی) موفق و موید باشید.

   

   

   

 •  

   

   

  به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان ، اولین دوره از کلاس روش های شیوه نوین تدریس (CBT) ویژه مربیان آموزشگاه های آزاد در سال 1392 برگزار گردید.
  شیرمحمدی سرپرست معاونت آموزش ، پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان گفت: اولین دوره کلاش روش های شیوه نوین تدریس (CBT) ویژه مربیان آموزشگاه های آزاد استان در سال 1392 که در راستای اجرایی شدن بند ب ماده25 ضوابط و دستورالعمل اجرایی آیین نامه نحوه تشکیل واداره آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای که به منظور احراز صلاحیت مربیان بخش خصوصی به مدت یک هفته از تاریخ 18/03/1392 لغایت 23/03/1392 در مرکز شهید امان اللهی برگزار گردید.
  در این کارگاه آموزشی مربیان با مبانی نظری تدریس، الگو های متعدد آموزش،  روشهای پرورش خلاقیت و انواع شیوه های  تدریس و نحوه استفاده از نرم افزارهای جدید آموزشی آشنا شدند.
  لازم به ذکر است برای شرکت کنندگان در دوره ، تائیدیه آموزشی ازسوی مرکزتربیت مربی کرج صادر خواهد شد.

   

   

   

 •  

   

   

  سومین شماره نشریه پیک مهارت، در تاریخ 92/3/25 توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور منتشر شد.
  به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور سومین شماره نشريه «پیک مهارت» به عنوان نخستين نشريه آموزشي– اطلاع رساني حوزه  آموزش هاي مهارتي برای اطلاع رسانی تازه های آموزش های مهارتی توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور منتشر شد.
  بنابر همين گزارش سومین شماره نشریه پیک مهارت در شانزده صفحه در حوزه هاي آموزش، حرفه و فن، ، كار و كارآفريني، دانشگاه جامع علمی- کاربردی، تعاملات بین الملل، آموزش های فنی و حرفه ای و بیمه کارگران ساختمانی، زنان، اینفوگرافی (معرفی حرفه های آموزش فنی و حرفه ای )، گزارش و خبر منتشر شد.
  در این شماره از نشريه پیک مهارت، دکتر عباسی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفتگویی با این نشریه از ملحق شدن 200 هزار نفر از کارگران ساختمانی که موفق به گذراندن دوره های آموزشی مهارت در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور شده اند، به جمع افراد تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی خبر داد.
  بنا بر این گزارش، دکتر کورش پرند، معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در گفتگویی با نشریه پیک مهارت با عنوان «طرح شناسایی، آموزش و تعیین صلاحیت نیروی کار صنعت ساختمان» به تشریح اجرای طرح مذکور از سوی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور پرداخت.
  همچنین آگهی استخدام سازمان آموزش فنی و حرفه ای به همراه  نمونه سوالات عمومی این آزمون در  سومین شماره نشريه پيك مهارت به چاپ رسیده است.
  مخاطبان مي توانند از طريق پست الكترونيكيpeykmaharat@irantvto.ir نظرات و پيشنهادات خود را براي نشريه ارسال نمايند.
  نشريه پيك مهارت از مقالات، يادداشت ها و گزارش هاي تخصصي كارشناسان حوزه آموزش هاي مهارتي استقبال مي كند.

   

   

   

   

 • دومین شماره نشریه پیک مهارت، در تاریخ 92/3/18 توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور منتشر شد.

  به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دومین شماره نشريه «پیک مهارت» به عنوان نخستين نشريه آموزشي– اطلاع رساني حوزه  آموزش هاي مهارتي برای اطلاع رسانی تازه های آموزش های مهارتی توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور منتشر شد.

  بنابر همين گزارش دومین شماره نشریه پیک مهارت در شانزده صفحه در حوزه هاي آموزش، حرفه و فن، كار و كارآفريني، تعاملات بین الملل، زنان، کودک و مهارت، حوادث کار، گزارش و خبر منتشر شد.

  در این شماره از نشريه پیک مهارت، دکتر کورش پرند، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در گفتگویی با نشریه پیک مهارت با عنوان «تربیت تکنسین ها را جایگزین مدرک گرایی کنیم» به تبیین جایگاه آموزش های مهارتی در کشور و ضرورت آینده نگری و برنامه ریزی برای این آموزش ها پرداخت.

  همچنین آگهی استخدام سازمان آموزش فنی و حرفه ای به همراه  نمونه سوالات عمومی این آزمون در  دومین شماره نشريه پيك مهارت به چاپ رسیده است.

  مخاطبان مي توانند از طريق پست الكترونيكي peykmaharat@irantvto.ir نظرات و پيشنهادات خود را براي نشريه ارسال نمايند.

  نشريه پيك مهارت از مقالات، يادداشت ها و گزارش هاي تخصصي كارشناسان حوزه آموزش هاي مهارتي استقبال مي كند.

 •  

  به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان گفت: انتخابات نمود عيني براي تبلور مردم سالاری دینی است و حضور مردم در اين عرصه از اهميت زيادي برخوردار است.
  سیدجمیل احمدی با اشاره به لزوم آمادگي براي حضور پرشور در انتخابات، اظهار داشت: ما باید با حضوری پرشور در روز رای گیری از آرمان های امام (ره) دفاع کنیم و با انتخاب فرد اصلح هدایت کشتی رو به پیشرفت ایران را به فردی شایسته بسپاریم.
  وی با تاكيد بر لزوم توجه به رهنمودهاي مقام معظم رهبري در عرصه هاي مختلف افزود: تاثیرات فرمایشات مقام معظم رهبری فراملی و بین المللی است و در هر مورد و موضوعی مطالب ایشان کامل و سلسله وارو فصل الخطاب است که روشنی بخش راه ملت ایران و همه ملت های آزادی خواه جهان است.
  احمدی در خصوص نزدیک شدن به انتخابات نیز یادآور شد: مسئولین باید با بصیرت افزایی و آگاهی بخشی به مردم، آنان را به حضور پر شور در انتخابات تشویق کنند و ملت شریف ایران با توجه به فرمایشات و معیارهای مقام معظم رهبری اقدام به انتخاب فرد اصلح کنند.
  وی در خصوص انتخاب فرد اصلح از دیدگاه رهبری بیان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامي در سخنرانی های خود از فرد خاصی حمایت نکرده و اشاره ای هم نداشته اند، بلکه با اعلام شاخص های انتخاب اصلح، برای خلق حماسه سیاسی و اقتصادی راه را به درستی آشکار کرده اند.
  احمدی در پايان با اشاره به آمادگي کارکنان اداره کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان براي حضور پرشور در انتخابات همراه با ساير اقشار مردم گفت: کارکنان این اداره کل نيز در تمام صحنه ها آمادگي حضور را داشته و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي نيز اين قشر همواره در خلق حماسه ها نقش آفرين بوده است.

   

   

 • به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان ، سیدجمیل احمدی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان در برنامه زنده تلویزیونی بیانی باش شرکت نمود.
  احمدی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان با حضور در برنامه زنده تلویزیونی بیانی باش که به زبان محلی کردی پخش می شود حضور یافت و فعالیت ها و برنامه های این اداره کل را برای بینندگان  شبکه تلویزیونی استانی کردستان تشریح نمود .احمدی در این برنامه  ضمن اشاره به برگزاری چهاردهمین دوره مسابقات ملی مهارت در استان همزمان با سراسر کشور ،دستاوردهای نخستین همایش بین المللی مهارت آموزی و اشتغال را نیز مورد توجه قرار داد.
  احمدی در ادامه افزود استان کردستان نخستین استان کشور در راه اندازی و تجهیز مرکز تخصصی ممیزی انرژی  می باشد که این امر نشان گر پتانسیل بالای این استان در آموزش و مهارت آموزی نیروی جوان استان با توجه به نیاز بازار کار می باشد
  مدیرکل آمو زش فنی و حرفه ای استان کردستان ضمن دعوت از عموم مردم برای حضور پرشور در انتخابات در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی ، حکومت اسلامی و مردمی را یکی از برکات مهم انقلاب دانست.
  در پایان احمدی باطرح سوالی در خصوص مسابقات ملی مهارت در برنامه بیانی باش برای برندگان این مسابقه پیامکی جوایز ارزنده ای از سوی این اداره کل در نظر گرفت.

   

   

   
 •  

   

   

  به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان ، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان در مراسمی که به مناسبت یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نمازخانه اداره کل برپا شد با اشاره به حساسیت انتخابات گفت:  ملت ایران در آستانه یک آزمون بزرگ قرار دارد  و ما باید با حضور حداکثری و شرکت  در انتخابات به مقابله با اندیشه وتوطئه دشمنان برخیزیم و  به همگان نشان دهیم که برای عزت و سربلندی کشورعزیزمان همواره در صحنه های مختلف حضور پر رنگ و موثر خواهیم داشت.

  احمدی همچنین با اشاره به مقارن شدن ایام فرخنده شعبانیه با حماسه سیاسی ایران اسلامی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کشورمان ابراز اطمینان کرد:  با حضور گسترده و باشکوه مردم عزیز و فداکار ایران شاهد خلق حماسه بزرگ سیاسی خواهیم بود که پشتوانه‌‎ای بزرگ برای عزت و اقتدار ایران اسلامی در عرصه بین‌المللی خواهد بود.

  وی با اشاره به تدابیر و اندیشه بلند رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) و هوشیاری و بصیرت مردم سلحشورجهت حضور گسترده  و هوشمندانه در انتخابات 24 خرداد اظهار داشت: امروز شرکت در انتخابات از هر واجبی واجب‌تر است و تلاش برای به صحنه کشاندن دیگران تکلیف است، وشرکت در انتخابات، رأی به سربلندی نظام است .

  احمدی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی مرگ تدریجی استکبار را رقم زده است،افزود: دشمن از اتحاد و یکپاچگی ما ناراحت و عصبانی است و امید بدان دارند تا با یاوه‌سرایی‌ها و گزافه گویی های خود شما مردم بصیر و فداکار را از شرکت در این امر مهم و حماسه ملی دلسرد کنند تا بتوانند به امیال شیطانی خود برسند ؛ وما باید بدانیم روز جمعه روز تعیین سرنوشت است و تردیدی نیست که مردم عزیز و سرفراز کردستان  پیرو رهنمودهای مقام معظم رهبری پای صندوق‌های رأی خواهند رفت و با حضور گسترده و آگاهانه خود، دشمنان اسلام، انقلاب و ایران را بار دیگر ناامید خواهند کرد.
  احمدی ضمن تاکید بر وجوب شرکت در انتخابات گفت: شما کارکنان آموزش فنی و حرفه ای باید  با شرکت در انتخابات  به عنوان یک وظیفه و تکلیف شرعی و عقلی به عنوان جهاد در راه خدا و به عنوان یک عبادت در پای صندوق‌های رای حضور پرخروش داشته و به فرد اصلح رای بدهید.
  وی با اشاره به بزرگداشت مقام شامخ  جانبازان انقلاب اسلامی  و با بیان این‌که جمهوری اسلامی از برکت خون شهیدان به دست آمده است، فرمودند : اگر در زمنیه انتخابات کوتاهی کنیم باید پاسخگوی خون شهیدان و ایثار و استقامت ایثارگران و جانبازان باشیم.

   

   

   

 •  

   

   

  به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان، مراسم گرامیداشت مقام جانباز با حضورمدیرکل بنیاد شهید استان ،مدیرکل و معاونین آموزش فنی و حرفه ای و جانبازان کارمند و بازنشسته این اداره در محل سالن جلسات اداره کل برگزار شد.
   مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای کردستان در این مراسم ضمن تبریک و تهنیت ایام شعبانیه و میلاد حضرت عباس (ع) به عموم مردم مسلمان و ولایی کردستان به خصوص  ایثارگران و جانبازان سازمان آموزش فنی و حرفه ای ، با اشاره به فضائل و مناقب حضرت عباس(ع)، پیرامون فضیلت و جایگاه و نقش ایشان در ترویج فرهنگ ایثار و فداکاری سخنانی ایراد کرد.
  احمدی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تجلیل از رشادت‌ها و دلاوری‌های فرزندان ایران اسلامی، یاد و خاطره شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی ایران را گرامی داشت.
  وی اذعان داشتند : انقلاب اسلامي با خون هزاران شهيد و ايثارگر جان بر كف و  غيور به ثمر نشسته و جانبازان گرانقدر بی هیچ چشم داشتی جان خود را بر طبق اخلاص گذاشته و از همه هستی خود در  راه دفاع از ارزشهای اسلامی گذشتند  که ما امروز آرامش و امنیت جامعه خود را مرهون و مدیون زحمات و فداكاريهاي این عزيزان هميشه در صحنه می دانیم.
  "سلیمانی" مدیرکل بنیاد شهید استان کردستان نیز، ضمن تبریک فرارسیدن اعیاد شعبانیه و روز جانباز، در سخنانی اعطای کوثر به نبی اکرم صلوات الله علیه را یکی از بزرگترین نعمتها دانست و افزود: ثمره کوثر درابتدای ماه رسول الله (ص) با میلاد مبارک حسین بن علی علیهم السلام، ولادت علمدار کربلا حضرت عباس بن علی و ادامه دهنده راه کربلا حضرت زین العابدین علیهم السلام و در نیمه ماه با ولادت اباصالح المهدی (عج) متجلی شده است.
  وی همچنین با اشاره به اشاعه فرهنگ جهاد و ایثار گفت: فرهنگ جهاد و شهادت تضمین عزت و بقاء انقلاب اسلامی ایران است و بی شک یک سوی این فرهنگ در باورها و سوی دیگر آن در دانسته ها و علم ما ریشه دارد.
    در پایان مراسم از خدمات و ایثارگری‌های 7 تن از جانبازان سر افراز این اداره کل ، با اهداي لوح سپاس و هدايايي قدرداني و تجليل بعمل آمد .

   

   

   

   

   

   

 •  

   

   

  مقاله شادی علیرضایی مربی مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران سنندج  در ششمین همایش یافته های پژوهشی کشاورزی دانشگاه کردستان پذیرفته شد.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان، مقاله شادی علیرضایی با عنوان بررسی توان  آنتاگونیستی باکتری های فلورسنت علیه عامل باکتریایی پوسیدگی نرم سیب زمینی در استان کردستان در ششمین همایش یافته های پژوهشی کشاورزی دانشگاه کردستان  جهت ارائه شفاهی پذیرفته شد.
  قابل ذکر است این همایش در اردیبهشت ماه سال جاری در دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان برگزار گردید.

   

   

   

 • استاندار کردستان گفت: مشارکت بخش خصوصی نقش مهمی در توسعه آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای در کردستان برعهده دارد و باید حضوری فعال در این عرصه داشته باشد.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان؛ علیرضا شهبازی در دیدار با اعضای کانون صنفی انجمن آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای استان کردستان با بیان این مطلب اظهار داشت: نظام آموزشی فنی و حرفه ای کشور برای  ارتقا سطح دانش علمی و عملی نیروی های انسانی کارآمد،ماهر و تحصیلکرده در مسیر تحقق اهداف توسعه پایدار کشور با برنامه ریزی های منسجم  گام های مهمی برداشته است.
  وی افزود:در این رابطه در چند سال اخیر با توجه به فراهم شدن بسترهای مناسب و سرمایه گذاری های فراوان دولت در زمینه توسعه مراکز آموزشی فنی و حرفه ای در استان شاهد اجرای دوره های آموزشی متناسب با نیاز کارآموزان و متقاضیان جویای کار هستیم که موجب تعلیم نیروی انسانی کارآمد در زمینه های فنی و عملی شده که قطعا تاثیر فراوانی در افزایش سطح کارآمدی و بهره وری نیروی کار استان  خواهد شد.
  استاندار کردستان تصریح کرد: به دلیل تنوع رشته های مورد نیاز بازار کار استان باید برحسب نیاز و تقاضای بخش تولیدی و اقتصادی استان نسبت به ارائه رشته های فنی و حرفه ای اقدام کرد تا نیروی کار لازم برای بخش کسب و کار استان تربیت و راهی بازار کار شوند.
  شهبازی بر لزوم ورود بخش خصوصی به این عرصه تاکید کرد و گفت: با وجود تلاش های فراوان دولت برای ارائه خدمات مطلوب در مراکز آموزش فنی و حرفه ای استان به علت گستردگی آموزش های مهارتی قطعا توان دولت برای تحت پوشش قرار دادن کلیه امور آموزشی و مهارتی امکان پذیر نیست و باید بستر را برای مشارکت بخش خصوصی در این رابطه فراهم کرد.
  وی از دستگاه های اجرایی استان خواست تا به منظور حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی به ویژه در بخش تاسیس مراکز و آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای در حد توان برنامه های آموزشی ضمن خدمت کارکنان و پرسنل خود را به آموزشگاه های بخش خصوصی توانا و معتبر  ارجاع دهند.
  استاندار کردستان در پایان برلزوم تامین زمین مورد نیاز این آموزشگاه ها برای ساخت و راه اندازی ساختمان و تاسیسات مورد نیاز و نیز پرداخت تسهیلات حمایتی از طریق بانک های عامل استان به این آموزشگاه را خواستار شد.

   

   

   

 •  

   

   

  به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان گفت: انتخابات نمود عيني براي تبلور مردم سالاری دینی است و حضور مردم در اين عرصه از اهميت زيادي برخوردار است.
  سیدجمیل احمدی با اشاره به لزوم آمادگي براي حضور پرشور در انتخابات، اظهار داشت: ما باید با حضوری پرشور در روز رای گیری از آرمان های امام (ره) دفاع کنیم و با انتخاب فرد اصلح هدایت کشتی رو به پیشرفت ایران را به فردی شایسته بسپاریم.
  وی با تاكيد بر لزوم توجه به رهنمودهاي مقام معظم رهبري در عرصه هاي مختلف افزود: تاثیرات فرمایشات مقام معظم رهبری فراملی و بین المللی است و در هر مورد و موضوعی مطالب ایشان کامل و سلسله وارو فصل الخطاب است که روشنی بخش راه ملت ایران و همه ملت های آزادی خواه جهان است.
  احمدی در خصوص نزدیک شدن به انتخابات نیز یادآور شد: مسئولین باید با بصیرت افزایی و آگاهی بخشی به مردم، آنان را به حضور پر شور در انتخابات تشویق کنند و ملت شریف ایران با توجه به فرمایشات و معیارهای مقام معظم رهبری اقدام به انتخاب فرد اصلح کنند.
  وی در خصوص انتخاب فرد اصلح از دیدگاه رهبری بیان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامي در سخنرانی های خود از فرد خاصی حمایت نکرده و اشاره ای هم نداشته اند، بلکه با اعلام شاخص های انتخاب اصلح، برای خلق حماسه سیاسی و اقتصادی راه را به درستی آشکار کرده اند.
  احمدی در پايان با اشاره به آمادگي کارکنان اداره کل آموزش فنی و حرفه ای کردستان براي حضور پرشور در انتخابات همراه با ساير اقشار مردم گفت: کارکنان این اداره کل نيز در تمام صحنه ها آمادگي حضور را داشته و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي نيز اين قشر همواره در خلق حماسه ها نقش آفرين بوده است.

   

   

   

 • دومین شماره نشریه پیک مهارت، در تاریخ 92/3/18 توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور منتشر شد.

  به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دومین شماره نشريه «پیک مهارت» به عنوان نخستين نشريه آموزشي– اطلاع رساني حوزه  آموزش هاي مهارتي برای اطلاع رسانی تازه های آموزش های مهارتی توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور منتشر شد.

  بنابر همين گزارش دومین شماره نشریه پیک مهارت در شانزده صفحه در حوزه هاي آموزش، حرفه و فن، كار و كارآفريني، تعاملات بین الملل، زنان، کودک و مهارت، حوادث کار، گزارش و خبر منتشر شد.

  در این شماره از نشريه پیک مهارت، دکتر کورش پرند، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در گفتگویی با نشریه پیک مهارت با عنوان «تربیت تکنسین ها را جایگزین مدرک گرایی کنیم» به تبیین جایگاه آموزش های مهارتی در کشور و ضرورت آینده نگری و برنامه ریزی برای این آموزش ها پرداخت.

  همچنین آگهی استخدام سازمان آموزش فنی و حرفه ای به همراه  نمونه سوالات عمومی این آزمون در  دومین شماره نشريه پيك مهارت به چاپ رسیده است.

  مخاطبان مي توانند از طريق پست الكترونيكيpeykmaharat@irantvto.ir نظرات و پيشنهادات خود را براي نشريه ارسال نمايند.

  نشريه پيك مهارت از مقالات، يادداشت ها و گزارش هاي تخصصي كارشناسان حوزه آموزش هاي مهارتي استقبال مي كند.

   
 • به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان ، سیدجمیل احمدی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان در برنامه زنده تلویزیونی بیانی باش شرکت نمود.
  احمدی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان با حضور در برنامه زنده تلویزیونی بیانی باش که به زبان محلی کردی پخش می شود حضور یافت و فعالیت ها و برنامه های این اداره کل را برای بینندگان  شبکه تلویزیونی استانی کردستان تشریح نمود .احمدی در این برنامه  ضمن اشاره به برگزاری چهاردهمین دوره مسابقات ملی مهارت در استان همزمان با سراسر کشور ،دستاوردهای نخستین همایش بین المللی مهارت آموزی و اشتغال را نیز مورد توجه قرار داد.
  احمدی در ادامه افزود استان کردستان نخستین استان کشور در راه اندازی و تجهیز مرکز تخصصی ممیزی انرژی  می باشد که این امر نشان گر پتانسیل بالای این استان در آموزش و مهارت آموزی نیروی جوان استان با توجه به نیاز بازار کار می باشد
  مدیرکل آمو زش فنی و حرفه ای استان کردستان ضمن دعوت از عموم مردم برای حضور پرشور در انتخابات در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی ، حکومت اسلامی و مردمی را یکی از برکات مهم انقلاب دانست.
  در پایان احمدی باطرح سوالی در خصوص مسابقات ملی مهارت در برنامه بیانی باش برای برندگان این مسابقه پیامکی جوایز ارزنده ای از سوی این اداره کل در نظر گرفت.

   

 • *.مقام معظم رهبری :پرچم عروج انسان به بام معنویت که امروز در گوشه و کنار دنیا برافراشته می شود، در حقیقت پرچم امام ما و شهیدان اوست. آنها زنده اند و روز به روز زنده تر خواهند شد*

   گزارش تصویری  : تجدید میثاق و زیارت  شهدای گرانقدر  سیرانبند  بانه توسط   "سید جمیل احمدی "مدیر کل آموزش فنی وحرفه ای استان کردستان  ،منصوری  فرماندار بانه،"سید علی   علوی " رئیس مرکز آموزش فنی وحرفه ای بانه  به همراه عرب نژاد فرمانده  حوزه مقاومت  بسیج مرکزی  سازمان آموزش فنی وحرفه  ای کشور و سید محمد میرا بی فرمانده حوزه مقاومت بسیج  وزارت تعاون کار وامور اجتماعی کشور  ،فرمانده بسیج مقاومت شهرستان بانه  .،مسئولین تامین اجتماعی استان کردستان ،خوشقدم رئیس هلال احمر بانه  صورت گرفت

 این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است . امام خمینی (ره)

تصویر هفته

خبرهای مهم

مناسبتها

رویدادها

آمار کاربران پرتال

بازديد امروز :45
بازديد روز گذشته :63
بازديد اين هفته :45
بازديد اين ماه :864
مجموع آمار بازديد ها :180508

درحال حاضر 26 میهمان و هیچ یک از اعضاء آنلاین می باشد.